Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Britský nejvyšší soud dal zelenou deportacím migrantů do Rwandy

Aktualizováno: Britský nejvyšší soud dal zelenou deportacím migrantů do Rwandy
Protest v Londýně proti novému opatření britské vlády. Kontroverzní opatření schválil Johnsonův kabinet v dubnu | zdroj: Profimedia

Britský nejvyšší soud dnes zamítl žádost některých charitativních a odborových organizací, které se chtěly odvolat proti předchozím soudním rozhodnutím umožňujícím uskutečnit první plánovaný let do Rwandy s odmítnutými žadateli o azyl.

(AKTUALIZOVÁNO, 15:32) První letoun s několika migranty má z Británie odstartovat ještě dnes, což potvrdila i britská ministryně zahraničí Liz Trussová.

Británie je odhodlaná začít uskutečňovat kontroverzní a široce kritizovaný plán deportovat do Rwandy migranty, kteří do Spojeného království přišli nelegálně. Už předchozí rozhodnutí soudů dala takovým letům zelenou.

Příslušný zákon, který začal platit v dubnu, vládě umožňuje posílat do třetích zemí některé utečence nelegálně vstupující na britské území. Zákon také zpřísnil tresty pro převaděče migrantů.

Britský plán deportovat migranty byl předmětem několika soudních pří, ale dnes už se očekává první deportační let, i když pravděpodobně jen s malým počtem migrantů. Někteří jednotlivci totiž uspěli s tvrzením, že nemohou být deportováni s ohledem na zdravotní problémy nebo lidská práva. Počet migrantů, jejichž deportace se dnes chystá, se tak postupně smrskl z původních 37 na sedm.

Nejmenovaný vládní činitel podle agentury Reuters řekl, že právní kroky jednotlivců proti deportaci by mohly vést k tomu, že soukromý letoun pronajatý britskou vládou dnes večer odletí bez běženců na palubě.

Britská vláda navíc varuje, že každý, kdo se deportaci na poslední chvíli vyhne díky právním krokům, bude poslán do Rwandy dalším letem. „Nemohu říct, kolik přesně lidí poletí. Ale opravdu důležité je, že nastolíme princip,“ řekla dnes televizi Sky News šéfka britské diplomacie Trussová. Migranti, kteří nepoletí dnes, budou podle ní posazeni na příští let.

Svým deportačním programem, za který v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), chce britská vláda „narušit ekonomické struktury pašeráků lidí“ a „odradit migranty od toho, aby podstupovali nebezpečnou cestu přes Lamanšský průliv“, uvedl dříve premiér Boris Johnson.

Plán ale kritizují jako nehumánní mnozí politici, charitativní spolky i mezinárodní organizace nebo také anglikánská církev. V soukromí ho označil za otřesný i princ Charles.

Za loňský rok do Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv přicestovalo 28 500 lidí. V roce 2020 to podle ministerstva vnitra bylo necelých 8500.

(08:52, původní zpráva) Z Británie dnes zřejmě do Rwandy odletí první let s migranty, kteří do ostrovní země přišli bez povolení. Žalobu proti nařízení britské vlády v pondělí zamítl odvolací soud. Cílem opatření je podle kabinetu Borise Johnsona odradit migranty od nelegálního vstupu do země a narušit aktivity pašeráků.

Kontroverzní opatření schválil Johnsonův kabinet v dubnu. Proti rozhodnutí podaly k soudu žalobu odbory, charity a organizace na ochranu lidských práv.

Stížnost ale byla zamítnuta. Londýnský vrchní soud v pátek rozhodl , že opatření „je ve veřejném zájmu“. V pondělí odvolací soud odmítl páteční rozhodnutí zrušit.

Tím, že žadatele o azyl vyšle do africké země vzdálené 6000 kilometrů, chce Londýn odradit od cesty do Británie migranty, kteří k tomu nemají povolení. Premiér Johnson také uvedl, že opatření naruší „ekonomický model pašeráků lidí“.

Podle agentury AFP soudní spor způsobil, že úřady zarezervovaly jen velmi malý počet míst na prvním plánovaném letu do Rwandy. Dnešní let by tak mohl letět téměř prázdný.

Za první fázi deportačního programu Británie zaplatí 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun). Rwandská vláda uvedla, že migrantům nabídne, aby se v zemi trvale usadili.

Za loňský rok do Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv přicestovalo 28 500 lidí. Od začátku letošního roku to podle agentury AFP bylo přes 10 000 lidí.

Zdroje: