Bombový útok na mešitu v Saná si vyžádal 29 obětí a mnoho zraněných

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 9. 2015 14:38) - Aktuality autor: pal

Mešitou v jemenském hlavním městě Saná otřásly dva výbuchy. Bombový útok si vyžádal 29 obětí. Na místě je mnoho těžce zraněných. Podle očitých svědků byla bomba nastražená uvnitř mešity a když se lidé po jejím výbuchu snažili dostat ven, odpálil se u vchodu sebevražedný atentátník. 

Bomba vybuchla v mešitě v městě Saná

Bomba vybuchla v mešitě v městě Saná,zdroj: Profimedia.cz

Agentura Reuters oznámila původně, že v mešitě útočili dva sebevražední atentátníci. CNN tvrdí, že v mešitě, v níž bylo mnoho lidí, vybuchla nálož.

Agentuře AFP svědci řekli, že bomba byla uvnitř budovy, a když vybuchla, odpálil u vchodu na sobě nálože sebevražedný útočník ve chvíli, kdy se lidé tlačili ven.

IS zveřejnil prohlášení, v němž označil atentátníka jako "Amra Hadídího, který odpálil nálože v mešitě Balílí mezi bezvěrci a připravil mnohé o život". Fundamentalističtí sunnité považují vyznavače šíitského islámu za odpadlíky od islámu.

V muslimském světě začíná třídenní svátek oběti, při němž se porážejí obětní zvířata. Zahájením jsou právě ranní modlitby.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V minulých třech měsících bylo v Jemenu spácháno pět atentátů na mešity. Mířily vždy na šíity a k akcím se přihlásila sunnitská radikální organizace Islámský stát.

Jemenské hlavní město kontrolují rok šíitští povstalci, kteří vyprovokovali konflikt proti vládě. Postoupili až na jih, odkud se je v posledních měsících podařilo vládním silám spolu se spojeneckou arabskou koalicí vytlačit dále na sever.

Tento týden se z exilu vrátil jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí a před ním už také vláda. Jemenští představitelé jsou v jihojemenském Adenu.

Tagy: zahraničí Jemen teroristický útok konflikt v Jemenu výbuch bomby

Zdroje: ČTK