Příměří v Jemenu nevydrželo ani den. Povstalci zaútočili v provincii Taíz

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 7. 2015 18:45) - Aktuality autor: pal

Od pondělní půlnoci začalo oficiálně platit příměří, které v Jemenu vyhlásila koalice vedená Saúdskou Arábií. Šíitští povstalci ale klid zbraní neuznávají a zaútočili na město v jihojemenské provincii Taíz. Šíitské vedení tvrdí, že ho OSN o vyhlášení příměří neinformovala. 

Jemenští Šíité bojují dál i přes vyhlášené příměří

Jemenští Šíité bojují dál i přes vyhlášené příměří,zdroj: Profimedia.cz

Arabská koalice během příměří přerušila nálety na povstalecké pozice, v oblasti Taízu ale došlo k ostřelování a následně i k pozemním bojům. Boje se rozhořely i v provincii Maríb a v okolí strategické vojenské základny v provincii Láhidž, popsali agentuře AP svědci.

Při obnovených úderech koalice v pondělí údajně nedopatřením zahynulo na dvou místech provincie Láhidž 15 členů jednotek věrných jemenskému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu, kterého Rijád svými nálety podporuje.

Dalších 40 bojovníků prý utrpělo zranění.Letecký úder původně mířil na nedalekou vojenskou základnu Anad, kterou ovládají šíitští povstalci.

Při útocích na kontrolní stanoviště šíitských povstalců v severojemenském městě Amrán dnes zahynulo sedm rebelů a deset dalších bylo zraněno.

Šíitští vzbouřenci začali Jemen obsazovat od loňského září, jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. Proti rebelům podniká od 26. března nálety koalice sunnitských zemí v čele se Saúdskou Arábií.

Jejich cílem je zajistit, aby se k moci vrátil prezident Hádí. V bojích dosud zahynulo více než 3500 lidí. Podle mezinárodních organizací potřebuje v Jemenu humanitární pomoc více než 20 milionů z celkových zhruba 25 milionů obyvatel.

Tagy: zahraničí Jemen konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK