Boje v Saná mají za dva dny šest desítek obětí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Při bojích v Saná v noci na čtvrtek zahynulo patnáct lidí. Podle zdravotníků citovaných agenturou AFP je mezi nimi i sedmiletá holčička. V jemenské metropoli se stupňují střety mezi vládními jednotkami a ozbrojenými členy opozičních kmenů.

Za dva dny a tři noci si podle AFP vyžádaly 62 mrtvých. 

Většina nejnovějších obětí jsou účastníci bojů. Dívku zasáhla náhodně jedna z kulek, když byla doma. Později zraněním podlehla. 

Tiscíe lidí vyrazily Ahmarovi na pomoc

Po dva dny se bojuje zejména ve čtvrti Hasaba, v níž jsou soustředěni bojovníci kmene Hašídů šajcha Sádika Ahmara. Podle AFP se vydaly na pochod k Saná tisíce členů místních kmenů, které chtějí Ahmarovi pomoci. 

Ozbrojené srážky jsou hlášeny dnes také z jihojemenského Táizzu, kde se konal další protest proti prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Ze čtvrtečních bojů nejsou zatím informace o obětech. OSN ale vyšetřuje zprávu, podle níž od neděle v tomto městě vládní síly zabily na padesát lidí. 

Odpůrci režimu usilují o Sálihovo svržení od ledna, ale prezident několikrát odmítl podepsat dohodu, která měla umožnila předání moci. Střety si podle špatně ověřitelných zdrojů vyžádaly zhruba 300 mrtvých.

Tagy: Vláda střety Saná Jemen

Zdroje: ČTK