Volkswagen manipuloval s emisními testy i v Evropě. Komise chce vyšetřování

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 9. 2015 14:36) - Aktuality autor: pal

Německá automobilka Volkswagen maskovala údaje o vypouštěných emisích i v Evropě. Ve čtvrtek o tom informoval německý ministr dopravy Alexander Dobrindt. Ihned na to zareagovala Evropská komise (EK), která požaduje, aby členské státy EU zahájily vlastní vyšetřování. 

Automobilka se snažila na závadný software upozornit už v dubnu. Ilustrační foto

Automobilka se snažila na závadný software upozornit už v dubnu. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Byli jsme informováni, že také v Evropě jsou vozy s naftovými motory o objemu 1,6 a 2,0 litru zasaženy manipulacemi, o nichž se mluví," řekl Dobrindt novinářům. Dodal, že se zatím neví, kolik jich přesně bylo. Americké úřady uvedly, že manipulace se týkaly vozů značek VW a Audi s naftovými motory, které se v USA prodávaly v posledních sedmi letech.

"Vybízíme všechny členské státy, aby přikročily k vyšetřování," řekla novinářům v Bruselu mluvčí Evropské komise Lucia Caudetová. Komise už podle ní navrhla nová pravidla, která zpřísní testování automobilů na emise, jejich dodržování ale bude na členských zemích.

Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen Group, ve středu uvedla, že na obcházení emisních testů se přišlo u koncernových motorů TDI pod typovým označením EA 189, které montovala do svých starších modelů Fabia, Octavia, Superb, Rapid nebo Roomster. Podle Mladé fronty Dnes šlo o vozy vyrobené v letech 2009 až 2013.

Volkswagen prý varoval Američany před problémy s emisemi už v dubnu 

Automobilka Volkswagen poslala v dubnu 2015 americkým majitelům některých vozů VW a Audi dopis, ve kterém je informovala o blíže nespecifikovaném problému s emisemi a vyzvala je, aby své vozidlo odvezli do autorizovaného servisu ke kontrole softwaru. Německý výrobce tak podle agentury Reuters chtěl uchlácholit regulační úřady. Vokswagen prý nefalšoval údaje o emisích jenom ve Spojených státech, ale také i v Evropě. 

Úředníci kalifornského úřadu pro čisté ovzduší CARB a americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) v prosinci 2014 souhlasili, že umožní dobrovolnou kontrolu naftových vozů Volkswagenu, aby automobilka opravila to, co podle ní byla tehdy pouze technická a snadno vyřešitelná závada. V dalších měsících se kontrola rozšířila na celonárodní úroveň.

Automobilka se k dopisu nevyjádřila

Mluvčí CARB, který je součástí Kalifornské agentury pro ochranu životního prostředí, Dave Clegern tento týden potvrdil, že dopis byl součástí svolání vozů ke kontrole. "Je to jedna z oprav, kterou nám představili jako možné řešení. Nefungovalo to," prohlásil.

Volkswagen se k dopisu odmítl vyjádřit. Minulý týden automobilka uznala, že úmyslně klamala úředníky o tom, jak hodně její naftové motory znečišťují ovzduší.

Dopis vyzývající ke kontrole byl určen pro majitele určitých modelů z let 2010 až 2014 s dvoulitrovým naftovým motorem.

Majitelé měli kontaktovat servisy kvůli aktualizaci softwaru s cílem opravit problém se špatnou funkcí světelného indikátoru. Uváděl také, že Kalifornie požaduje aktualizace před obnovením registrace vozidla.

Firma dá stranou miliardy eur na pokrytí nákladů

"Software pro řízení motoru vozu byl vylepšen, aby zajistil, že výfukové emise vašeho vozidla jsou optimalizované a fungují efektivně," psalo se v dopise.

EPA koncem minulého týdne obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal v posledních zhruba sedmi letech software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Ve skutečnosti auta vypouštěla mnohem více škodlivých emisí, než ukazovaly výsledky testů. Volkswagen pak tento týden oznámil, že skandál s emisemi se dotýká 11 milionů vozů po celém světě.

Ve třetím čtvrtletí dá firma stranou 6,5 miliardy eur (176,4 miliardy Kč) na pokrytí nákladů souvisejících se skandálem.

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování případu a v sedmi státech bylo již jménem zákazníků podáno nejméně 25 návrhů na hromadné žaloby.

Tagy: zahraničí Spojené státy automobilový průmysl Volkswagen

Zdroje: ČTK