Jemenské vládní jednotky obnovily boje na jihu země

- Aktuality autor: pal

Vládní síly, které od koalice vedené Saúdskou Arábií získaly obrněné vozy, zahájily novou vlnu ofenzívy na jihu Jemenu. Jejich cílem je vytlačení šíitských povstalců z města Zindžibar. Na jihu země v sobotu vybuchla nastražená bomba, které zabila 15 příslušníků vládních sil. 

Jemenské vládní síly spustily novou vlnu bojů

Jemenské vládní síly spustily novou vlnu bojů,zdroj: Profimedia.cz

Nová ofenziva byla spuštěna po deseti dnech obléhání Zindžibaru a bombardování povstaleckých pozic letadly arabské koalice.

Na Zindžibar se vládní síly zaměřily poté, co v polovině července dobyly největší město na jihu Jemenu - přístav Aden - a získaly také pod kontrolu velké části provincie Láhidž severně od Adenu.

Při obnovených útocích zemřeli tři civilisté

Vládní vojenské zdroje  oznámily, že během páteční noci byli v provinciích Aden a Láhidž zabiti tři civilisté a 66 dalších zraněno minami, které po sobě zanechali ustupující rebelové. Za čtvrtek a pátek bylo při explozích takových min zabito 17 lidí.

Jednu podobnou past zanechali ustupující povstalci i v pátek na dobyté vojenské základně. V noci na dnešek tam došlo k explozi výbušniny umístěné v automobilu. O život přišlo 15 vládních bojovníků a dalších 20 jich utrpělo zranění, uvedla agentura AP.

V Jemenu proti sobě už dlouhé měsíce bojují šíitští povstalci a jednotky věrné prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúru Hádímu, který utekl do exilu v Saúdské Arábii.

Jednání  o míru zatím krachují

Konflikt má od března podle OSN skoro  čtyři tisíce obětí a OSN odhaduje, že zhruba 80 procent z přibližně 21 milionů obyvatel potřebuje nějaký druh pomoci. Asi 13 milionům lidí se nedostávají potraviny.

V červnu se v Ženevě konala za pomoci OSN jednání o příměří mezi válčícími stranami, skončila však neúspěšně. Snahy OSN zprostředkovat další jednání také byly zatím bezvýsledné.

Saná v sobotu navštívil předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Peter Maurer. V jemenské metropoli má být až do pondělí a zaměřit by se měl na řešení kritické humanitární situace v zemi.

Červený kříž ve svém prohlášení také uvedl, že "je znepokojen útoky na lékařská zařízení a personál". Od začátku konfliktu byli v zemi usmrceni čtyři dobrovolníci pracující pro MVČK.

Tagy: zahraničí OSN Jemen konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK