Boj o vliv v regionu: Arabské státy ruší styky s Katarem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 6. 2017 15:01) - Aktuality autor: šar

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. K zmíněným arabským státům se přidal také Jemen. 

Dauhá z leteckého pohledu

Dauhá z leteckého pohledu,zdroj: ThinkStock

Bahrajnská vláda v prohlášení svůj krok zdůvodnila mimo jiné tím, že Katar podporuje teroristické aktivity a financuje skupiny napojené na Írán. Bahrajnské úřady rovněž přerušily letecké a námořní spojení s Katarem a vyzvaly své občany v Kataru, aby ho do 14 dnů opustily. Podobné kroky oznámila i Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty.

Bahrajnské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že stáhne své diplomaty z Kataru do 48 hodin. Vyzvalo rovněž katarské diplomaty, aby opustili do dvou dnů Bahrajn.

Dubajská letecká společnost Emirates a aerolinky Etihad Airways ze Spojených arabských emirátů také oznámily, že od úterý zruší veškeré své lety z a do Dauhá. Spojení s Katarem ruší také firmy Saudi Arabian Airlines, Air Arabia či FlyDubai a stejný postup se podle serveru BBC očekává také u dalších aerolinek, včetně bahrajnské společnosti Gulf Air a egyptské firmy Egyptair.

Země také plánují uzavřít katarské letecké společnosti Qatar Airways svůj vzdušný prostor. Aerolinky Qatar Airways již ohlásily zrušení všech letů do Saúdské Arábie.

Podle serveru BBC ohlásila Saúdská Arábie rovněž uzavření hranice s Katarem, která představuje jediné pozemní spojení Kataru se zahraničím. Přes hranici denně projíždějí stovky nákladních vozů dodávajících Kataru potraviny, jejichž pěstování je pro tento pouštní stát obtížné. Předpokládá se, že pozemní přepravou přes hranici se Saúdskou Arábií si Katar zajišťuje zhruba 40 procent potravin. Po uzavření hranice se země stane závislá na námořní a letecké přepravě, píše BBC.

"Okamžitě to způsobí růst cen, což se přímo dotkne běžných obyvatel," uvedl jeden z představitelů poradenské společnosti Cornerstone Global. "Pokud zboží výrazně zdraží, bude katarský lid čím dál více tlačit vládnoucí rodinu ke změně vedení či směru," dodal. Upozornil rovněž, že řada chudších obyvatel Kataru je zvyklá jezdit nakupovat potraviny do Saúdské Arábie, protože je to vyjde levněji.

Uzavření hranice by mohlo zkomplikovat také dopravu stavebních materiálů. Katar přitom v současnosti pracuje na řadě velkých projektů, včetně nového přístavu, metra a osmi stadionů pro fotbalové mistrovství světa v roce 2022, píše BBC.

A co na to Rusové? 

Mezi Katarem a dalšími státy regionu panují dlouhodobě neshody. Minulý týden se katarská vláda snažila vyvracet, že tomu tak není. Učinila tak poté, co se na stránkách katarské oficiální tiskové agentury objevila údajná prohlášení vládnoucího katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada, který v nich měl podporovat palestinské radikální hnutí Hamas a libanonské radikální hnutí Hizballáh. Katar tvrdil, že stránky jeho tiskové agentury napadli hackeři.

Katar je blízkým spojencem USA v regionu, na armádní základně v Kataru působí 10 tisíc amerických vojáků. Egypt a další arabské státy ale Katar právě dlouhodobě obviňují, že podporuje islamistické skupiny, jako například Muslimské bratrstvo či zmíněný Hamas. Několik zemí Perského zálivu kvůli obavám z podpory islamistů ze strany Kataru odvolalo své velvyslance z Kataru už před třemi lety.

Ratingová agentura Moody's Investors Service vyjádřila obavu, že přerušení diplomatických vztahů by mohlo ovlivnit hodnocení úvěrové spolehlivosti Kataru, pokud dojde k narušení obchodní výměny a přílivu investic. "Panuje tu vysoký stupeň nejistoty," řekl agentuře Reuters analytik Moody's Mathias Angonin. Náklady na pojištění proti nesplacení katarského státního dluhu v pondělí vystoupily na dvouměsíční maximum.

Egyptský miliardář Nagíb Sawiris v pondělí také vyzval egyptské podnikatele, aby stáhli své investice z Kataru a ukončili obchodní vztahy s touto zemí. Některé egyptské banky již podle agentury Reuters zastavily obchodování s katarskými bankami.

Katar je stejně jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ceny ropy v reakci na zprávu o přerušení diplomatických vztahů vzrostly o více než procento.

Rusko podle zdroje agentury Reuters nevidí v současném vývoji kolem Kataru příčinu ke znepokojení v ropném a plynárenském sektoru. Zdroj upozornil, že členské země OPEC v minulosti v energetických otázkách spolupracovaly i navzdory diplomatickým sporům. Dodal, že Rusko hodlá o situaci kolem Kataru jednat na zasedání výboru OPEC a několika nečlenských zemí produkujících ropu. Plynovod vedoucí z Kataru do Spojených arabských emirátů a Ománu podle zdrojů agentury Reuters pokračuje v běžném provozu.

Jděte proti nám, ozval se Jemen 

K Bahrajnu, Saúdské Arábii, Egyptu a Spojeným arabským emirátům se během pondělí přidal i Jemen. 

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda Katar obvinila, že spolupracuje s jejími nepřáteli z řad šíitských povstalců, napsala agentura Reuters.

"Praktiky Kataru, který spolupracuje s ozbrojenými povstalci podporovanými Íránem a podporuje extremistické skupiny, vyšly jasně najevo," konstatovala jemenská vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího ve svém prohlášení.

Jemen rovněž uvedl, že podporuje rozhodnutí koalice vedené Saúdskou Arábií, která usiluje více než dva roky o vyhnání šíitských rebelů z jemenské metropole Saná, vyloučit Katar z koaličních řad. Katar se na válečném tažení proti šíitským rebelům v Jemenu podílel od března 2015, napsala agentura AP.

Tagy: zahraničí letecká doprava Saúdská Arábie Spojené arabské emiráty Katar terorismus a násilí Zahraniční diplomacie lodní doprava

Zdroje: ČTK