Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Pesimistův průvodce rokem 2017 aneb Co vše by se mohlo pokazit

Pesimistův průvodce rokem 2017 aneb Co vše by se mohlo pokazit
Většina katastrofických scénářů souvisí s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem | zdroj: Profimedia

Británie si zvolila vystoupení z Evropské unie, Donalda Trumpa zvolili Američané svým prezidentem a země Jižní Ameriky se zmítají v ještě větších krizích než obvykle. Část pesimistických předpovědí odborníků pro agenturu Bloomberg se skutečně v tomto roce naplnila. Vyjdou její pesimistické scénáře i v příštím roce? Pokud alespoň z části, ano, máme se na co těšit…

Trumpland

S přestěhováním Donalda Trumpa do Bílého domu se může pokazit tolik věcí, že by všechny nedokázala předpovědět ani Jolanda. Poté, co se mu podaří dosáhnout zrušení sociálních reforem svého předchůdce, spustí se vlna protestů.

Do ulic vyjdou studenti, příznivci hnutí Black Lives Matter, anarchisti a na to, jaké to bylo demonstrovat, si rozvzpomenou i bývalí účastníci Occupy Wall Street. Trumpovi nezbude nic jiného než se zabarikádovat v Oválné pracovně, vyhlásit stav pohotovosti a zákaz vycházení.

A protože slunečná Kalifornie se nechce nechat omezovat, začne se v ní jako v centru protitrumpovské opozice skloňovat další slovíčko s příponou "-exit". Jak se vám líbí Calexit?

Do toho všeho už republikánům dojde, co výběrem buranského miliardáře provedli, a rozhádají se mezi sebou. V zemi zmítané demonstracemi a sociálními nepokoji se bude zabarikádovaný ve své pracovně rozčilovat muž, proti kterému bude stát nejen veřejnost, ale i celý Kongres.

Tedy pokud jeho vláda neskončí impeachmentem hned první den jeho funkce.  Otázkou ale je, jestli by to v tomhle případě byl stále ještě pesimistický, nebo naopak už optimistický scénář…

Jalta 2.0

S Trumpovým izolacionismem, jeho předsevzetím nezasahovat do cizích problémů a sílící ruskou agresí bude veškerá tíha rozhodování o budoucnosti Evropy na bedrech Angely Merkelové. Británie a Francie budou mít jiné starosti, a tak bude všechno na ní.

Povede Evropu do války s Ruskem, nebo se na radu Trumpa dohodne s Vladimirem Putinem na nových sférách vlivu ve východní Evropě? Pro politické a kybernetické blaho Německa, Evropské unie i Spojených států nakonec ruskému medvědovi obětuje Ukrajinu, Bělorusko i Sýrii.

Ve zemích na východě Evropy místo toho, aby veřejnost Rusko za hranicemi vyděsilo, začnou naopak posilovat proruské politické strany.

Čína a Spojené státy vstoupí do hospodářské války

Pojďme udělat Ameriku znovu skvělou! Ráno v den své inaugurace Trump vstane, opaří se čajem a oznámí, že to půjde jen tak, že omezí levnou čínskou konkurenci a zavede vysoké clo na zboží z Číny. Obří komunistická velmoc se naštve, devalvuje juan, zruší objednávky na dodávku Boeingů a začne blokovat prodej iPhonů.

Sice tím jednorázově potrestá firmy imperialistické země, ale dopady bude sklízet hlavně ona a s ní celý svět. Čína upadne do nejhlubší ekonomické recese ve svých moderních dějinách. Klesnou její investice v zahraničí a poklesne její dovoz, což připraví o práci tisíce lidí.

USA vyklidí pole a Kimova raketa zvládne doletět na západní pobřeží

Slova o tom, že není možné, aby na sebe Spojené státy nezištně braly ochranu celého světa, která Trump opakoval jako kolovrátek, nezůstanou jenom v kronikách. Nejdříve se Američané stáhnou z NATO a pak i z OSN, což jejich nepřátele trochu vyvede z míry. Nebude to ale trvat dlouho a v nové situaci se rychle rozkoukají.

Japonsko a Saúdská Arábie se leknou, co nastane ve chvíli, kdy je nebude chránit americký jaderný štít a začnou budovat vlastní jadernou obranu. Saúdi kvůli Íránu a Japonsko kvůli tomu, že Kim Čong-un metodou pokus-omyl konečně zvládne vyrobit jadernou raketu schopnou zasáhnout americké západní pobřeží, a tedy i bližší japonské ostrovy.

Evropská politická škatulata

Když může z Evropské unie vystoupit Británie, tak my také! Napříč evropskými zeměmi začnou posilovat populistická hnutí, která budou volat po obnově hranic, zrušení volného odchodu a zastavení přívalu uprchlíků. Budou se chtít zbavit nejen eura, ale i Evropské unie.

Lídrem v odchodu nebude Británie, ale Francie, v níž se Marine Le Penové povede to, co Hillary Clintonová nezvládla, tedy stát se první prezidentkou ve své zemi. Hned po zvolení vyhlásí referendum o Frexitu.

Situaci ale v unii nebude mít kdo zachraňovat, protože Merkelová prohraje volby a unie se tak bez vůdčí osobnosti bude dlouho plácat v bezvládí. Nebude si tak umět poradit ani s výhrou italských populistů z Hnutí 5 hvězd ani s další, tentokrát už neodvratnou finanční krizí v Řecku.

Hackeři útočí!

Z Yahoo letos vypadlo, že až miliardu účtů jeho uživatelů napadli hackeři. V příštím roce podobné přiznání zveřejní další internetové firmy. Amazon, Google, Apple, ti všichni přiznají, že účty jejich uživatelů napíchli přes smartphony nejen hackeři, ale i americká vláda.

Paniku z toho, že svůj život nemáme pod kontrolou, ještě rozdmýchají mocnostmi financovaní hackeři, kteří na povel vyřadí z provozu důležitou infrastrukturu jako třeba elektrickou síť nebo internetové spojení. Nikdo nebude chtít přímo obvinit Čínu a Rusko, i když indicie budou mluvit jasně. Útoky se budou zatím stále stupňovat…

Rusko opět "adoptuje" Kubu

Donald Trump dal už několikrát najevo, že mu není sbližování s Kubou příliš po chuti. Když na to dojde, naděje na zlepšení ekonomické a hospodářské situace Kuby se rozplyne. Její spojenci Brazílie a Venezuela ji už dál nemohou dotovat a Kubánci tak obrátí pozornost k jediným mocnostem, které jim mohou pomoci a mají navíc zájem na tom mít v regionu nějaký vliv: zpět k Rusku a Číně.  

A proč by Putin nevyužil možnosti být téměř na dohled Spojeným státům? Ve spojení s hackerskými útoky ruských hackerů na vládní servery a tím, že díky historickým vztahům mu Raúl Castro dovolí zřídit na ostrově zpravodajskou základnu, z toho nebude americká vláda zrovna nadšená.

Otevřou se staré rány a vzpomínky na dobu kubánské raketové krize. Američané se na Kubu už nepodívají, její ekonomika závislá na turismu se začne hroutit a Rusko oslabené sankcemi jí nedokáže příliš pomoci ani v rámci soudružské pomoci.

Mexiko se začne hroutit

Spojené státy zvýší clo na dovoz mexického zboží a bude trvat na tom, aby se místní vláda skutečně podílela na financování výstavby zdi. Zároveň začne masivní deportace nelegálních pracovníků, kteří zaplaví zemi a kvůli nedostatku pracovních příležitostí se dají na obchod s drogami, v němž se místa vždycky najdou.

Ekonomika Mexika začne kolabovat a moc tomu nepřidá ani snížení ratingu, kvůli nedůvěryhodnosti a zhoršení bezpečností a hospodářské situace v zemi. To vše vynese v prezidentských volbách v roce 2018 do čela země levicového populistu Andrése Manuela Lópeze Obradora.

Destabilizace Saúdské Arábie

Ukáže se, že plán korunního prince Muhammada bin Salmána Saúda na odklon od ropného průmyslu je naivní a utopistický. Po státním převratu se tak do čela dostane jiný člen královské rodiny, který prince i jeho reformy odsune stranou.

Chaosu v zemi využije Írán, aby získal vliv v Iráku a Sýrii. Ve chvíli, kdy Trump prohlásí, že dění na Blízkém východě není problémem Spojených států, povede napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem až k násilnému konfliktu. Kromě toho, že se zkomplikují dodávky ropy, situace využijí islamisté v čele s Al-Káidou, která posiluje svůj vliv. 

Zdroje: