Bitva roku na Ukrajině: Ozbrojenci a vojáci se střetli o strategickou pozici

AKTUALITA - Aktuality autor: art

V dějišti jednoho z nejostřejších střetů "donbaské války", u strategické obce Debalceve ovládané ozbrojenci, propukly v noci na pondělí nejtvrdší boje na východě Ukrajiny v letošním roce. 

Doněcký ozbrojenec na kontrolním stanovišti

Doněcký ozbrojenec na kontrolním stanovišti,zdroj: Profimedia.cz

Podle kyjevského armádního komuniké v neděli povstalecké jednotky zahájily mohutnou dělostřelbu ve snaze prorazit frontu v prostoru takzvaného Svitlodarského oblouku (oblast tvořená městem Svitlodarsk a přilehlými oblastmi) jen několik kilometrů severozápadně od Debalceve. 

Následný pokus o útok ukrajinské jednotky odrazily a způsobily nepříteli těžké ztráty, tvrdí Kyjev. Povstalci prý ztratili nejméně 25 mužů a kolem 30 ozbrojenců bylo zraněno. Ukrajinská armáda hlásí šest mrtvých a 25 zraněných na své straně a 30 mrtvých na straně nepřítele.

Velmi těžké boje podle velení ukrajinské armády trvaly celou noc. V pondělí ráno v důsledku ukrajinské protiofenzívy zaujala údajně armáda "nové strategické pozice". 

S jinou verzí událostí přišli doněčtí a luhanští separatisté. Ukrajinské jednotky se podle nich pokusily ze strany obce Luhanskoje prorazit linii fronty u debalcevského předměstí Kalinivka. Mezi oběma vesnicemi leží "kóta 220", o kterou obě strany svedly bitvu už letos v létě. I tehdy ukrajinská armáda tvrdila, že jen odrážela útok povstalců. Nakonec se ji tehdy podařilo strategickou pozici obsadit. 

Samotné Debalceve ale loni v únoru získali luhanští ozbrojenci a to v průběhu druhého kola minských jednání. Ukrajinská armáda proto považuje místo současných bojů za jakousi "šedou zónu", na kterou se minská omezení nevztahují. 

Obsazením Debalceve by ukrajinský prezident Viktor Porošenko získal cenný trumf, který by mu pomohl vyvážit některé nepříjemné ústupky, na něž musel přistoupit v průběhu mírových jednání. 

Tagy: zahraničí Ukrajina Doněcká oblast východní Ukrajina Luhanská oblast válka na Donbasu

Zdroje: ČTK,Gazeta.ru,UNIAN