Jediný krok, co trhá na kusy. Na Donbase dál zabíjí neviditelný nepřítel

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Přestože válka na východě Ukrajiny utichla do podoby doutnajícího konfliktu, lidé tam stále umírají. Stačí udělat jediný krok špatným směrem...

Proruští separatisté hledají nášlapné miny

Proruští separatisté hledají nášlapné miny,zdroj: Profimedia.cz

"Pozor miny! Nesjíždějte z cesty!" varuje velká bílá tabule vyzdobená umrlčí lebkou u silnice na povstaleckém východu Ukrajiny. Válčí se tu už mnohem méně, ale miny zahrabané v zemi nepřestávají zabíjet. Prevence se tak podle místních obyvatel stala zásadní.

"Výstrahy jsou nezbytné. Okolí je tak bezpečnější," říká Olga o o prvních tabulích pořízených Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK) jako preventivní opatření u vsi Berezove, která leží v "zemi nikoho" mezi ukrajinskými a povstaleckými pozicemi.

Tato osmadvacetiletá zdravotní sestra se děsila neštěstí každý měsíc, když se s těžkou taškou vracela domů na povstalecké území od příbuzných žijících na druhé straně fronty.

"Mám pocit, že autobus může každou chvíli najet na minu, anebo na ni šlápne chodec kráčející po krajnici," svěřuje se Olga. "Žiji v Olenivce, nedaleko od kontrolního stanoviště separatistů, a také se tam stává, že lidi vstoupí na miny. Nejsou vůbec vidět a není tam nic, co by nás varovalo," stěžuje si.

Konflikt v Donbasu na východu Ukrajiny si za dva roky bojů vyžádal skoro 9200 mrtvých. I když boje od vyhlášení nového příměří loni v září výrazně zeslábly, občas dochází k výbuchům násilí - a často k výbuchům min, kterými je válečná zóna prošpikována, což zhoršuje bilanci konfliktu.

Podle březnové zprávy pozorovatelské mise ochránců lidských práv z OSN během tří posledních měsíců na východě Ukrajiny přišlo o život 21 lidí a dalších 57 bylo zraněno. Ve většině případů smrt a zranění zavinily miny, tvrdí zpráva, neuvádí však přesné údaje.

MVČK v snaze zmenšit počet potenciálních obětí začal na Ukrajině s instalací velkých varovných poutačů. U silnic byly až dosud vidět jen malé tabulky, které tam umístili bojovníci. Prvních 15 tabulí MVČK se tento týden objevilo v okolí Berezove na sedmikilometrovém úseku silnice mezi ukrajinskými a povstaleckými stanovišti, kde se v posledním půl roce odehrálo 15 neštěstných událostí spjatých s minami.

"Toto území je nebezpečné vinou min podél silnice," vysvětluje Anna Šeptunovová z MVČK. "Miny a (nástražné) dráty prakticky nejsou vidět, řidiči a chodci se tudy vydají a vyletí do povětří," dodává.

Většina nehod se podle ní odehrála, když auta sjela z hlavní cesty, aby objela jiná auta stojící před kontrolními stanovišti, kde bývají kilometry dlouhé fronty, což znamená dlouhé hodiny i dny čekání.

Na počátku února vyletěl do povětří mikrobus, který se snažil objet frontu čekající před jiným kontrolním stanovištěm, ležícím několik desítek kilometrů odtud. O život přišli tři lidé.

Iniciativu MVČK si místní pochvalují. Podle nich by se válečníci měli postarat především o odminování okolí.

"Varovné poutače jsou nezbytné, ale ještě důležitější je, aby vojáci začali s odminováním Donbasu," míní pětapadesátiletý Georgij, čekající v nárazníkovém pásmu na svůj autobus.

Ukrajinské úřady tvrdí, že v oblasti konfliktu už zneškodnily více než 44.000 výbušných zařízení, avšak varují, že úplné odstranění nástrah v regionu potrvá deset až 20 let, a to ještě v případě rychlého urovnání konfliktu.

Tagy: zahraničí Ukrajina východní Ukrajina boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK,AFP