Rozsudek nad Rathem neplatí kvůli odposlechům, vyplývá z odůvodnění

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Rozsudek v korupční kauze Dadvida Ratha byl v říjnu zrušen kvůli nezákonným odposlechům, jak se uvádí v odůvodnění rozhodnutí pražského vrchního soudu. Případem se bude znovu zabývat krajský soud v Praze, odposlechy už ale žalobce nebude smět použít. 

David Rath

David Rath,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Usnesení soudu naznačuje, že důkazy, na které ukázaly odposlechy, se budou muset sehnat jiným způsobem. Odposlechy by například mohly nahradit výslechy detektivů, kteří je zajišťovali. Pečlivěji by měl být před soudem vyslechnut bývalý policista Libor Gregor, který na možnou korupci ve Středočeském kraji policii upozornil. Podle vrchního soudu vypovídal "zjevně vyhýbavě a nekonkrétně oproti protokolu o podání vysvětlení".

Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Obžaloba Ratha spojuje s údajnou trestnou činností někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) a jejího partnera Petra Kotta, exposlance za ODS, kteří dostali trest o rok nižší.

Podle zrušeného rozsudku přizpůsobovala organizovaná skupina kolem Kottových veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví".

Detektivové odposlechy nasadili například do domu Kottových či kanceláře v kladenské nemocnici, hejtmanské pracovně nebo kanceláří středočeského dotačního úřadu. Podle Rathova advokáta Romana Jelínka odposlechy o trestné činnosti jeho klienta nenaznačovaly "vůbec nic".

"Situaci kolem pana Ratha to neovlivní. My od počátku říkáme, že se trestné činnosti nedopustil a provedené odposlechy nic nedokazují," uvedl Jelínek.

Žalobce teď čeká těžká práce

Podle advokáta Kottových Tomáše Sokola na odposleších stojí z velké míry usnesení o zahájení trestního stíhání, obžaloba i zrušený rozsudek. "Teď bude věcí státního zástupce, který nese důkazní břemeno, aby případně navrhl nějaké jiné důkazy, které by dosvědčovaly to, co tvrdí v obžalobě," uvedl Sokol.

S důvody zrušení rozsudku nesouhlasí pražské vrchní státní zastupitelství. Domnívá se, že byl porušen zákon, a chce proto podat stížnost, kterou předá k posouzení ministerstvu spravedlnosti. "Důvody jsou s ohledem na dosavadní rozhodovací praxi soustavy obecných soudů i soudu ústavního jen stěží odborně akceptovatelné," uvedla dnes šéfka pražských žalobců Lenka Bradáčová.

V korupční kauze je 11 obžalovaných. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová. Tendry ve Středočeském kraji podle obžaloby doprovázela korupce. Podezřelé stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.

Tagy: Česko domácí kauza Rath korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK