Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Atentátník se pokusil zastřelit argentinskou viceprezidentku. Stiskl spoušť, pistole ale selhala

Atentátník se pokusil zastřelit argentinskou viceprezidentku. Stiskl spoušť, pistole ale selhala
Viceprezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová zdraví své stoupence z okna budovy parlamentu v Buenos Aires. | zdroj: Profimedia

Argentinská policie zadržela muže, který se v noci na pátek pokusil zabít Cristinu Fernándezovou Kirchnerovou, bývalou prezidentku a současnou viceprezidentku země.

Muž se političku pokusil zastřelit před jejím domem ve čtvrti Recoleta v Buenos Aires, zbraň ale selhala, informuje agentura AP. Útočníka pak přemohla viceprezidentčina ochranka.

„Muž jí namířil střelnou zbraní na hlavu a stiskl spoušť," oznámil v prohlášení odvysílaném v argentinské státní televizi prezident Alberto Fernández, který s viceprezidentkou není v žádném příbuzenském vztahu. „Zbraň byla nabita pěti náboji, ale nevystřelila, přestože muž stiskl spoušť,“ upozornil.

Fernández pokus o útok na ni označil za „nejvážnější incident od znovuzískání demokracie“ v roce 1983, kdy v Argentině skončila vojenská diktatura.

Atentátník se viceprezidentku pokusil zastřelit v době, kdy politička čelí soudu za korupci při zadávání veřejných zakázek za jejího působení v roli hlavy státu v letech 2007 až 2015.

Fernándezová Kirchnerová všechna obvinění odmítá. Prokurátor pro ni požaduje 12letý trest vězení a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce.

Před domovem političky se od minulého týdne shromažďují stovky jejích přívrženců.

Střelec byl identifikován jako brazilský občan Fernando André Sabag Montiel, který u sebe měl poloautomatickou pistoli Bersa ráže .32. Zatím neměl žádný trestní záznam a jeho motiv není bezprostředně znám.

Zdroje: