Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

V sobotu se začne v Letňanech budovat polní nemocnice

V sobotu se začne v Letňanech budovat polní nemocnice
Jan Hamáček | zdroj: Profimedia

V areálu pražského výstaviště Letňany začne v sobotu armáda budovat polní nemocnici až s 500 lůžky, oznámil vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) Jan Hamáček (ČSSD). Vznikne kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 a nedostatku lůžek ve standardních nemocnicích. 

Nařízení ke stavbě polní nemocnice vláda vydá v pátek. Ministerstvo obrany uvedlo, že vzhledem k velikosti nemocnice v ní bude muset vedle vojenského být i civilní personál. Nemocnice bude ve stávajících stavbách a hangárech. Podle firmy ABF, která v Letňanech provozuje veletrhy, je k dispozici 20 000 metrů čtverečních vytápěných prostor. Hasiči požádali o pomoc s lůžky ze zahraničí, Česko vloží do evropského systému žádost o vybavení i personál.

"V sobotu by měla začít výstavba kapacit v areálu výstaviště Letňany. Kapacita 500 lůžek, výstavbu bude zajišťovat armáda," sdělil ČTK Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) předtím řekl, že vytváření lůžek mimo nemocnice je prvořadým úkolem. Postarají se o to krizový štáb a armáda, personální zabezpečení pak bude na ředitelích nemocnic.

Armáda rozvine v Letňanech polní nemocnici. "Budou využity stavby a hangáry, kde je zajištěno temperování, vytápění," řekl ČT Hamáček. Vybavení bude pocházet z armádní polní nemocnice, obsluhovat lůžka bude vojenský personál a vyčleněni k nim budou i zdravotníci z nemocnic, které mohou doplnit medici.

Hamáček nechtěl odhadovat, jak dlouho bude letňanský areál nutné využívat. "Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí epidemie, teď těžko hovořit o ukončení. Myslím, že bude potřeba relativně dlouho," řekl. Paralelně se podle něj pracuje na hledání dalších záložních kapacit v hotelech, lázních a jiných objektech. "Výstavba záložních lůžek se plánuje už nějakou dobu, nejviditelnější teď budou Letňany," řekl. Počet lůžek se bude upravovat podle situace.

Společnost ABF, která v Letňanech pořádá veletrhy, nabízí na 20 000 metrů čtverečních vytápěných prostor, kde je elektřina, voda a veškeré zázemí, řekl ČT generální ředitel firmy Tomáš Kotrč. Stačí podle něj přivézt lůžka. Odpoledne podle něj přijedou do Letňan zástupci armády a pracovníci z ministerstva zdravotnictví obhlédnout prostory. "Jsme připraveni, kapacita je, veletrhy se nesmějí konat, takže nic nebrání tomu, aby tento prostor plnil uvedenou funkci," řekl. V areálu jsou i poměrně velké zpevněné plochy, kde lze zřídit další mobilní stavby, dodal.

Podle Babiše stát plánuje nakoupit 3000 postelí od firmy Linet, navíc od stejné firmy 1000 lůžek pro těžké případy. Ředitel Linetu Tomáš Kolář ČTK řekl, že společnost musí lůžka teprve vyrobit, dodána by měla být v listopadu. Správa státních hmotných rezerv má 2500 lůžek a je připravena k jejich rychlému vyskladnění a dovozu na místo určení, uvedl předseda správy Pavel Švagr.

Hasičský záchranný sbor podle Hamáčka využil evropský mechanismus civilní ochrany a požádal o lůžka ze zahraničí. "My dnes vložíme do evropského systému žádost o kapacity, tedy jak o vybavení, tak personál. Bude záviset na jednotlivých členských státech unie, jak se k tomu postaví. To je další zdroj, který zajišťujeme," uvedl.

Hamáček ve středu po jednání krizového štábu řekl, že hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10 000 lůžek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči. "Ministr zdravotnictví hovořil o potřebě zdvojnásobení kapacit, to je přibližně 14 000, 15 000 lůžek," řekl Hamáček.

Podle Prymulova pondělního vyjádření by mělo v nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři. Studenti mají pomoct zdravotnictví oslabenému nemocností lékařů a sester i zavřením prvních stupňů základních škol.

Zdroje: