Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Astrofyzici zkoumali legendární snímek: Polibek nebyl po obědě, ale až k večeru!

Astrofyzici zkoumali legendární snímek: Polibek nebyl po obědě, ale až k večeru!
Ikonický snímek vyfotil Alfred Eisenstaedt 14. srpna 1945 v 17:51 | zdroj: Profimedia

Tým vědců z texaské univerzity přišel s nečekaným odhalením. Na jedné z nejznámějších fotografií – polibku námořníka a zdravotní sestry na Time Square v New Yorku během oslav konce 2. světové války – nemohou být zachyceni George Mendosa a Greta Zimmerová. Snímek totiž vznikl až několik hodin poté, co se pár údajně políbil. Identita námořníky i sestry je tak opět neznámá...

Líbající se pár v euforii konce války zachytil přední americký fotograf Alfred Eisenstaedt 14. srpna 1945. Když romantická fotografie pak vyšla několik dní na to v magazínu Life, začali se lidé ptát, kdo je oním neznámým párem.

Doslova "hon" na jejich jména ale Life spustil v roce 1980. Poznalo se v ní hned několik lidí. Po sérii antropologických a forenzních analýz bylo po letech údajně jasno: během oslav políbil námořník George zubní asistentku Gretu. Náhodné setkání se podle nich uskutečnilo kolem druhé odpoledne.

A právě to je podle nynějších výzkumů vědců problém. Možná, že se pár skutečně během oslav políbil, ale nikdo je při tom nezvěčnil.

Stíny nelžou: Mrakodrap jako sluneční hodiny

Astrofyzikové z Fyzikální fakulty texaské státní univerzity Donald Olson a Russel Doescher společně s astrofyzikem Státní univerzity v Iowě Stevenem D. Kawalerem podrobili fotografii detailnímu zkoumání. Chtěli zjistit, kdy přesně snímek vznikl.

Když se na fotografii pořádně podíváte, vpravo nahoře v nápisu Bond můžete v písmeně "O" vidět hodinové ručičky. Přestože jde o hodně šikmý úhel, je vidět, že minutová ručička ukazuje na 50 minut.

polibek2 Jiná fotografie ukazuje, že v nápisu BOND jsou skutečně umístěny hodiny | zdroj: Archiv Donalda Olsona/Texas State University

S tou důležitější, hodinovou, která je vidět hůř, je to trošku složitější – hodiny tak podle vědců mohly ukazovat 16:50, 17:50 nebo 18:50. Tak či tak už to znamenalo, že George a Greta vypadávají ze hry.

Na řadu přišlo druhé ověření času, a to pomocí stínu jedné z budovy, který je na fotografii vidět. Výzkumníci prostudovali stovky fotografií a map od roku 1940 až objevili tu správnou budovu – budovu hotelu Astor.

 "Podle směru a délky stínu můžeme určit, kde se Slunce nachází na obloze. A proto můžeme stanovit, že přesný čas, kdy Eisenstaedt zmáčknul spoušť fotoaparátu přesně v 17:51," řekl Olson a přizval si pro jistotu na pomoc matematiku. "Nechceme si poškodit pověst tím, že bychom udělali matematickou chybu," vysvětlil.

polibek1 Vědci propočetli přesnou polohu polibku a vytvořili model náměstí | zdroj: Archiv Donalda Olsona/Texas State University

Jeho kolega Russell Doesche postavil zmenšený model toho, jak Time Square v roce 1945 vypadal. Na pomoc si vzal zrcadlo, aby mohl simulovat dopad světla. A výsledek? "Teď můžu klidně spát. Vím, že matematické výpočty byly správné," prohlásil s úlevou Olson.

Matematické a astronomické výpočty tak ale opět otevřely otázku, kdo že je vlastně na snímku zachycen? Škoda, že přelomová informace přišla až 70 let po jeho vyfocení. Šance, že tajemství líbajícího se páru bude rozluštěno, tak klesla téměř na nulu…

Zdroje:
Vlastní