Aktivisté vyhráli. Temelín nesmí skladovat vyhořelé palivo

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Už osm let skladuje jaderná elektrárna Temelín vyhořelé palivo ve svém areálu. Jenže pražský městský soud nyní dal za pravdu žalobě aktivistů, podle které umístění dočasného skladu není v souladu se zákonem. Původní posudky dopadu na životní prostředí totiž nezahrnovaly vliv případné těžké havárie.

Protestující proti jaderné elektrárně Temelín

Protestující proti jaderné elektrárně Temelín,zdroj: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

Sklad v Temelíně funguje už od roku 2010, počátkem letošního roku byl zaplněn z jedné pětiny. Kontejnery v něm mají být až 60 let, poté se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště. Senát soudkyně Viery Horčicové však v pátek v neveřejném zasedání konstatoval, že rozhodnutí o umístění skladu v Temelíně předcházel proces, který nebyl v souladu se zákonem.

Ministerstvo pro místní rozvoj předloni opětovně posvětilo rozhodnutí jihočeského krajského úřadu z roku 2008 o umístění skladu. Tehdy už potřetí zamítlo odvolání spolku na ochranu životního prostředí nazvaného V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Podle soudu úřady nepostupovaly správně.

"Komplexní posouzení vlivů jaderného zařízení na životní prostředí pro případ havárie, včetně tzv. kumulativních vlivů, musí být provedeno ještě předtím, než dojde k umístění stavby do území," upozornila Horčicová. Dalším důvodem pro zrušení obou rozhodnutí bylo porušení procesních práv žalobců, tedy zmíněného spolku, v řízení před správními orgány.

Pražský městský soud ve věci rozhodoval už potřetí. Předchozí dvě rozhodnutí ministerstva zrušil, protože byla nepřezkoumatelná. Nyní poprvé podrobil napadené územní rozhodnutí i věcnému přezkumu.

Podle dřívějšího vyjádření spolku V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín mělo územní řízení zásadní nedostatky. Úřady podle spolku například nezhodnotily vlivy všech v místě působících jaderných zařízení na životní prostředí, přírodu, lidské zdraví a krajinu a nezabývaly se hodnocením dopadů případné těžké havárie jaderného zařízení.

Tagy: Česko domácí jaderná elektrárna JE Temelín jaderné palivo ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK