Dostavte nám Temelín, žádají starostové okolních obcí

- Aktuality autor: art

Obce z okolí Temelína v otevřeném dopise vyzývají vládu k dostavbě jaderné elektrárny. Několik místních starostů dokonce dorazilo ve čtvrtek s transparenty před jihočeský krajský úřad. A jihočeští zastupitelé jim na čtvrtečním zasedání dali za pravdu. 

Některé obce z okolí Temelína požadují dostavbu jaderné elektrárny

Některé obce z okolí Temelína požadují dostavbu jaderné elektrárny,zdroj: Slavomír Kubeš / MAFRA / Profimedia

Starostové si stěžují, že obce a města ležící v okolí jaderné elektrárny přizpůsobily svůj další rozvoj dostavbě Temelína.

"Protože víme, že Vláda ČR plánuje přijmout novou koncepci rozvoje jaderné energetiky na následující období, chceme znovu a důrazně upozornit na připravenost celého regionu a vynaložené prostředky," uvádí se v jejich prohlášení. 

Tendr na dostavbu dvou bloků elektrárny zrušil ČEZ na počátku dubna poté, co vláda odmítla garantovat výkupní ceny temelínské elektřiny.

"Vše je připravené na dostavbu. Všichni počítali se dvěma bloky, nicméně občané chápou, že by to byla velká ekonomická zátěž. Proto jsme chápali variantu dostavby s jedním blokem, ale naprosto nás šokovalo, že by se vše mělo teď ukončit a všechno kolem toho zahodit," prohlásil starosta obce Temelín Petr Macháček. 

Zmražení tendru podle jeho slov mimo jiné znamená, že v regionu nevzniknou nové pracovní příležitosti a nebude se budovat slibovaná infrastruktura. 

Tagy: Česko energetika Dostavba Temelína jaderná elektrárna jaderná energie JE Temelín komunální politika

Zdroje: ČTK