Rakouští ministři kritizují stavbu bloků v elektrárnách Dukovany a Temelín

- Aktuality autor: pal

Rakouský ministr životního prostředí Hannes Weninger a jeho kolega Rudolf Anschober kritizovali plán české vlády postavit dva jaderné reaktory pro elektrárny v Dukovanech a Temelíně. Jadernou energii považují za minulost a tvrdí, že by neměla být podporována ze strany EU.

Ilustrační snímek: Elektrárna Temelín

Ilustrační snímek: Elektrárna Temelín,zdroj: ThinkStock

Sociální demokrat Weninger v dnešním prohlášení uvedl, že jaderná energie je "neovladatelná a neobstojí na trhu", protože je "ekonomicky nerentabilní". Člen vlády země, která se vzdala využívání energie ze štěpení jádra, tak reagoval na český plán rozvoje jaderné energetiky.

Ten počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. Plán vyplývající z vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky v sobotu během návštěvy Dukovan potvrdil premiér Bohuslav Sobotka.

"Změna v energetické politice v Evropě může znamenat jen to, že se vzdáme jaderné energie a budeme posilovat obnovitelné energie," prohlásil Weninger. Rakouský postoj je podle něj jednoznačný: nekompromisně se zasazovat o Evropu bez jaderných elektráren.

Podobně argumentuje i hornorakouský ministr životního prostředí Anschober, který navíc žádal zastavení finanční podpory jaderné energetice. Politik z rakouských Zelených vyzval rakouskou vládu k podání protestu proti českým plánům. Zároveň spolkovou vládu vyzval, aby se vzepřela miliardovým subvencím pro britský projekt výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point.

Tagy: Rakousko zahraničí elektrárny životní prostředí Ministerstvo životního prostředí

Zdroje: ČTK