10 nejdůležitějších informací o kryptoměnách
O kryptoměny a zejména Bitcoin aktuálně zakopáváme v online světě doslova na každém rohu. Pokud jste v této oblasti nováčky, máte asi celkem dost otázek. Pojďme některé z nich zodpovědět.
Kryptoměna: Co to vlastně je?
Kryptoměny jsou digitální platební prostředky. Nevydávají je centrální banky, ale vytvářejí je kryptograficky počítače ("krypto" je řecky a znamená skryté, to znamená, že všechny informace jsou zašifrovány). Přísně vzato, „kryptoměny“ nejsou „měnami“, protože nejsou ani uznávány ani regulovány státem. Aktuálně je přijímá stále více obchodů a firem, a mnohdy kryptoměny tvoří dvé vlastní ekosystémy. Hodnota kryptoměn je řízena nabídkou a poptávkou, proto také často jejich cena kolísá. Například u nejznámější kryptoměny, jakou je Bitcoin cena mnohdy ze dne na den změní svou hodnotu o několik procent.
Co je Blockchain?
Kryptoměny se používají nezávisle na bankách v jejich vlastních decentralizovaných platebních systémech. Ty se skládají z veřejných databází s blockchainy, tedy řetězci s nekonečným počtem datových bloků. Tyto blockchainy lze použít k platbám přímo od člověka k člověku, aniž by mezi tím byla banka. Transakce je předávána z bloku do bloku a dokumentována v digitálním deníku.
Jak si například mohu koupit a uložit Bitcoin?
Kryptoměny se obchodují prostřednictvím krypto burz nebo obchodních platforem, například Binance.
K uložení je potřeba digitální peněženka. Takzvané peněženky jsou dostupné jako počítačový program, aplikace pro chytré telefony, jako účet na krypto burze nebo na USB klíčích. Každá peněženka je zabezpečena kódem soukromého klíče a má číslo, které slouží jako přijímací a odesílací adresa pro nákupy a prodeje.
Začátkem roku 2024 byly v USA schváleny Bitcoin ETF (exchange traded funds). V lednu se na trh dostal téměř tucet bitcoinových ETF. Tyto ETF umožňují investorům získat expozici vůči Bitcoinu, aniž by přímo drželi kryptoměnu (Asi jako kdybyste si koupili akcie zlata, místo zlatých cihel). Od svého spuštění bylo do bitcoinových ETF investováno každý den kolem 250 milionů dolarů. Bitcoin nebo jiné krypto ETF zatím nejsou v ČR dostupné.
Co láká investory na kryptoměnách?
Mnozí oceňují nezávislost na trhu a politice centrální banky, protože se obávají prudce rostoucí inflace. Mnozí jsou poháněni přitažlivostí nového a chamtivostí vydělat spoustu peněz ve velmi krátkém čase. Na sociálních sítích se objevuje masivní reklama se sliby vysokých výnosů, ale často bez vysvětlení, jak jich má být dosaženo. Neustále se spekuluje o nových maximech. Je to atmosféra zlaté horečky ve stylu divokého západu.
Proč se ceny tak drasticky pohybují?
Kryptoměny nemají žádné skutečné ekvivalenty. Kurz je založen pouze na naději, že v budoucnu budou stále žádané. Záleží tedy čistě na poptávce. K tomu přispívají zejména novinky. IPO kryptoburzy, varování od čínské centrální banky, tweet od Elona Muska – a cena jde během krátké doby prudce nahoru nebo dolů.
Jak velké je riziko ztráty?
Riziko je velmi velké. Pokud začnete ve špatnou dobu, můžete během krátké doby přijít o spoustu peněz. Investoři, kteří nezůstávají neustále ve střehu, nemohou dostatečně rychle reagovat na korekce. Pokud zájem o kryptoměnu opadne, její hodnota může jít až k nule. A pokud ztratíte nebo zapomenete kód soukromého klíče do své peněženky, nebudete mít již přístup ke svým krypto penězům. Podle odhadů společnosti Chainalysis zabývající se analýzou dat je pouze kvůli tomu ztracen jeden z pěti Bitcoinů.
Je moje investice vůbec chráněna?
Na rozdíl od bankovních účtů neexistuje zákonná ochrana vkladů. Pokud má obchodní platforma a poskytovatel peněženky sídlo v zahraničí, kontaktní osoba je daleko a právní kroky jsou obtížné. Ojedinělé nejsou ani krádeže hackery. Hackerům se opakovaně daří ukrást krypto peníze z peněženek nebo vyčistit celé obchodní platformy.
Jak to mohu využít k realizaci své investiční strategie?
Investování do kryptoměn není vhodné pro sázku na jednu kartu. Je lepší mít široce diverzifikované portfolio s akciemi a ETF, které mohou být konzervativní, vyvážené nebo progresivní, v závislosti na rizikovém profilu. Do rizikových investic, jako jsou kryptoměny, byste měli investovat ideálně pouze své peníze, ze kterých můžete absorbovat totální ztrátu.
Jaké kryptoměny existují?
Na trhu je mnoho tisíc kryptoměn. Nejznámější je Bitcoin. Byl uveden na trh v roce 2009 a dnes má zdaleka největší tržní kapitalizaci. Druhá největší kryptoměna je Ethereum a následují ji tisíce dalších kryptoměn. Denní top seznam kryptoměn je k nalezení například na na CoinMarketCap .
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,260 | 25,380 |
USD | 24,060 | 24,240 |