Dnes je pátek 11. dubna 2025., Svátek má Izabela
Počasí dnes 14°C Oblačno

Loučení slabého čínského premiéra

Loučení slabého čínského premiéra
Premiér Li Kche-čchiang | zdroj: Profimedia

Čínu čeká tvrdý boj o moc a není vyloučené, že ho svádí už nyní. Vypadá to totiž, že se premiér Li Kche-čchiang už pomalu loučí. Za rok mu vyprší mandát a spekuluje se, že na další období zvolen nebude. 

 Li Kche-čchiang na tiskové konferenci v poslední den zasedání čínského parlamentu působil dojmem, že si chce ještě naposledy užít své vystoupení na významné politické akci. Na otázky novinářů odpovídal ve středu nezvykle dlouho, plných 135 minut. 

Teprve když náměstkyně ministra zahraničí Fu Jing premiéra upozornila, že čas vyhrazený pro otázky médií dávno vypršel, Li tiskovou konferenci ukončil. "Uvidíme, zda budeme mít příležitost se ještě setkat," poznamenal přitom.

Premiér je podle agentury DPA pod tlakem i kvůli stavu čínské ekonomiky, která loni splnila cíl růstu 6,7 procenta jen díky rostoucím dluhům. Je tedy velmi nejisté, zda v roce 2018 bude Li Kche-čchiang - podobně jako premiéři před ním - zvolen na dalších pět let.

Středeční Liovo vystoupení, které mělo téměř atmosféru rozlučky, jen rozdmýchalo dlouhodobé spekulace expertů o jeho odchodu z funkce. "Určitě svůj post opustí," prohlásil politolog Wu Čchiang z pekingské univerzity. "Je to slabý premiér."

Boj o moc mezi komunisty

V zákulisí už se odehrává boj o moc, jehož výsledky budou patrné na podzim, kdy se uskuteční letošní klíčová politická událost v Číně - sjezd vládnoucí komunistické strany. Na něm má být vyměněno pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi. Ve výboru zřejmě zůstanou jen prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang, ten by ale mohl přijít o funkci v čele vlády.

Pro prezidenta Si Ťin-pchinga bude sjezd komunistů první příležitostí, kdy bude moci obsadit nejvýznamnější pozice ve vedení země svými spojenci a upevnit si moc. Podle zdrojů z diplomatických kruhů by premiér Li mohl být přesunut do funkce předsedy parlamentu, takže by se v Číně oficiálně stal mužem číslo dvě. Jeho funkce by ale byla převážně ceremoniální.

Nástupcem Li Kche-čchianga v čele vlády by se podle některých zdrojů mohl stát Wang Čchi-šan, který patří mezi prezidentovy nejbližší spolupracovníky a který je považován za nesmlouvavého bojovníka proti korupci. Proti jeho zvolení premiérem ale mluví jeho věk - je mu 68 let. Navíc údajně sám prohlásil, že již brzy z aktivní politiky odejde.

"Wang Čchi-šan bude rozhodně v nejužším vedení," domnívá se profesor Wu Čchiang. V premiérské funkci si ale také dokáže představit někoho mladšího.

Hongkongský analytik Willy Lam, který se dlouhodobě zabývá mocenskými strukturami v Pekingu, říká, že na věku záležet nebude, pouze na tom, koho si vybere mocný prezident Si Ťin-pching.

Řada pozorovatelů rovněž očekává, že nyní třiašedesátiletý Si Ťin-pching zůstane ve vedení strany i po svých 68. narozeninách. "Zůstane u moci přinejmenším do roku 2027," tvrdí profesor Lam. Prezidentem může být zvolen pouze na dvě volební období, ale poté může dál držet moc ve svých rukou jako šéf strany a armády.

"Bude vůdcem, jak dlouho bude chtít - nebo spíš tak dlouho, jak mu to jeho nepřátelé dovolí," konstatoval Lam. "V současné době nevím o žádných odpůrcích prezidenta, kteří by byli dostatečně silní na to, aby se mu mohli postavit. Ale i to se může změnit," dodal Lam.

Zdroje:
ČTK, DPA