Dnes je pondělí 12. května 2025., Svátek má Pankrác
Počasí dnes 14°C Polojasno

Zoufalství české armády: Nově láká i ty, kteří by dříve neprošli

24. 1. 2017 – 14:37 | Magazín | Hana Dubnová

Zoufalství české armády: Nově láká i ty, kteří by dříve neprošli
Česká armáda potřebuje nové rekruty, i za cenu snížení zdravotních kritérií | zdroj: Profimedia

Česká armáda i policie jsou personálně podhodnocené. Chybí jim tisíce členů, a tak se o uchazeče doslova perou. Nabízejí náborové příspěvky, příplatky na bydlení, odměny a jistoty, snižují zdravotní požadavky, aby šanci mělo více zájemců. Ale stále to nestačí. 

Armáda plánuje v nejbližší době přijmout zhruba dva tisíce nových rekrutů. Letáky jsou těsně přes vytištěním, zdravotní požadavky se od října podstatně zmírnily a náborový příspěvek až čtvrt milionu také zní krásně.

Jenže to nestačí, a tak armáda pořádá akce typu airsoftových turnajů, aby si jejich účastníci mohli zkusit hru na vojáčky na skutečném vojenském cvičišti. Na ty, koho bitva opravdu pohltila, čekali v pozoru připravení armádní personalisté. Ač zrovna strakoničtí vojáci pořádají ročně desítky akcí pro veřejnost, stále je personální kapacita sboru někde na padesáti procentech.

Podobné "pseudovojenské" akce lákají totiž často lidi, kteří nemají moc šanci uspět u reálného náboru. Po shození herní uniformy si opět nandají brýle se šesti dioptriemi, učísnou patku a vrátí se ve svých pětadvaceti letech zpět domů do svého pokojíku v bytu z rodičů, kde jim maminky vedle talíře s večeří připraví léky na alergii, protože z toho pobíhání po polích se jim spustila rýma.

Většina z nich by si proto ani nezkoušela podat přihlášku do armády nebo k policii, i když o tom možná při hraní počítačových her nebo leštění airsoftové zbraně sní. Katastrofální nedostatek lidí ve spojení s tím, že česká armáda je v porovnání s dalšími členy NATO výrazně personálně podhodnocená, vedly ministerstvo obrany ke zmírnění vyhlášky o zdravotní způsobilosti.

Senná rýma, cukrovka ani astma nejsou už problém

"Rozšíření vojenských posudkových kritérií vychází především ze soudobých poznatků a dynamicky se měnících civilních posudkových kritérií, vycházejících z účinnějších léčebných možnosti soudobé medicíny, schopné účinně působit i na chronická onemocnění," vysvětluje Richard Kraus z odboru vojenského zdravotnictví ministerstva obrany.

V praxi se tak mohou nově hlásit i lidé trpící nějakou chronickou nemocí, kterou mají ve stabilizovaném stavu – ať už je to vysoký tlak, cukrovka, astma, senná rýma nebo třeba silná krátkozrakost (až do deseti dioptrií).

Znamená to, že slavnou českou armádu budou nově tvořit zástupy kýchajících "brejlounů", zatímco u "obyčejné" městské policie víc dioptrií neprojde? Podle Krause nikoli. "V žádném případě nepůjde o hromadný příjem chronicky nemocných osob," ujišťuje.

Zdravotní úlevy totiž mají vyřešit nedostatek v "doplňkových" armádních profesích, což jsou třeba lékaři, počítačoví experti, kuchaři či řidiči. Právě tyto profese armádě v současné době nejvíce chybí, protože uchazeči dosud museli splňovat stejná zdravotní kritéria jako vojáci nasazení v terénu.

Medicína umí zázraky, tak proč se připravit o specialisty

Požadavky na nábor specialistů se tak lehce snížily, aby armáda mohla nabrat vojáky, "u nichž kromě odpovídajícího zdravotního stavu bude možné při zařazení využít také optimálně jejich občanské specializace, vzdělání a dalších dovedností, a to v souladu s modernizací ozbrojených sil a novými technologiemi a postupy, kterých využívají", jak podotýká Kraus.

Přece jenom kuchař, který má dva týdny v roce sennou rýmu, na kterou mu zabírají léky, armádu neohrozí. A proč se předem připravovat o služby počítačového specialisty jen kvůli tomu, že nosí silnější brýle? Armáda by si naopak měla jeho zájmu o vojenskou službu vážit, protože v soukromém sektoru by ho zřejmě čekala vyšší mzda, mohl by si vybrat pracoviště a ještě dostal smlouvu na dobu neurčitou.

Zájmu zmírnění požadavků prospělo

Upravená kritéria platí už čtvrtý měsíc a podle Krause už nesou ovoce v podobě zvýšeného zájmu uchazečů o práci vojáka z povolání. Své štěstí znovu zkoušejí ti, kteří dříve ze zdravotního hlediska neprošli.

"Největší skupinou byli ale spíše ti zájemci, kteří se obávali podrobit se lékařským prohlídkám podle předchozí vyhlášky, jež byla k uchazečům přísnější," potvrzuje Kraus domněnku, že někteří lidé přihlášku raději vůbec nepodávali, protože tušili, že zdravotním sítem neprojdou.

Největší síto jsou psychotesty

Jenže ani po úspěšném posouzení zdravotní způsobilosti nemají uchazeči vyhráno. Ta totiž i ve své přísnější podobně vyřazovala jen 35 až 40 procent zájemců. Mnohem větším filtrem byly psychotesty, kterými neprojde zhruba polovina uchazečů. A ty se nezmírňovaly.

"Psychická způsobilost z pochopitelných důvodů zůstává rozhodujícím kritériem vstupního posouzení vhodnosti uchazeče k výkonu vojenské činné služby, vzhledem k týmové povaze převážné části vojenských činností," uvádí Kraus.

V praxi to tak znamená, že zájemce sice třeba projde zdravotní prohlídkou a fyzickými testy, ale pak vyhoří na odpovědi na otázku, zda mu pohled do táborákového ohniště připadá uklidňující.

Pokud ale někdo projde klinicko-psychologickým posudkem a má o práci z bezpečnostních složek skutečně zájem, může si vybírat dle libosti. V souvislosti s trvalým posílením bezpečnostních opatření a díky tomu, že s tím počítá rozpočet ministerstva obrany i vnitra, nabírají všichni – armáda, policie i strážníci. 

Ministerstvo obrany plánuje velké investice

Největší zvýšení výdajů ale plánuje právě armáda. Ministr obrany Martin Stropnický schytal v posledních dnech kritiku, že nevyužil celý rozpočet ministerstva. Kromě rezervy, kterou má ministerstvo připravenou pro příjem nových rekrutů, plánuje investovat v následujících letech 180 miliard korun.

Ještě letos má podle náměstka ministra Daniela Koštovala obrana v úmyslu uzavřít smlouvy na nákup 62 obrněných vozidel Pandur a Titus, na modernizaci 33 samohybných houfnic Dana nebo na nákup desítek lehkých obrněných vozidel pro chemický a radiační průzkum.

Počítá se také s nákupem 12 víceúčelových vrtulníků, mobilních radiolokátorů, 5500 balistických vest nebo se zadáním komplexní servisní smlouvy na vrtulníky řady Mi. Nákup vrtulníků chce Stropnický předložit vládě ke schválení ještě v letošním prvním pololetí.

Zdroje:
ČTK, Vlastní

Předchozí článek

Smog v Česku. Jen kvůli jemnému prachu v ovzduší v Česku předčasně zemře 12 tisíc lidí

Následující článek

Komentář: Trump & spol lžou, až se Bílý dům zelená