Česko je připravené vyslat 200 zdravotníků a chemiků do boje s IS

- Aktuality autor: roj

V případě, že by začala v Sýrii pozemní operace proti Islámskému státu, mohla by česká armáda přispět až dvěma stovkami zdravotníků a hlavně členů uznávané protichemické jednotky. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr obrany Martin Stropnický s tím, že je ale hlavní pomáhat spíš dodáním výzbroje místním jednotkám, což už Česko dělá.

Česká protichemická jednotka patří mezi nejlepší

Česká protichemická jednotka patří mezi nejlepší,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

"Celkový počet bych zhruba odhadoval mezi stovkou a dvěma stovkami," řekl Stropnický. Nasazení českých vojáků by musela projednat vláda a muselo by brát ohled na domácí potřeby v Česku, připomněl ministr.

Stropnický uvedl, že pravděpodobnost pozemního zásahu na Blízkém východě sílí, ale není o něm rozhodnuto. Upozornil, že pozemní operace má obrovská úskalí a velkým státům se do ní nechce. Mohla by zesílit migrační vlnu a podnítit terorismus v Evropě, varoval.

"Asi mají pravdu spíš ti, kteří říkají za účinné podpory ze vzduchu maximálně pomoct, a především výzbrojí, těm místním složkám," řekl ministr.

Do případné pozemní akce by se podle Stropnického měly zainteresovat především okolní státy. Poukázal na to, že Česko posílá irácké armádě a kurdským ozbrojeným silám náboje do samopalů a ruční granáty.

Ministr také zastává názor, že koalici proti Islámskému státu nelze udělat bez účasti Ruska. "To je všem už jasné," poznamenal s tím, že ale Rusko není ani v EU, ani v NATO, takže musí vzniknout ad hoc koalice a uskupení států.

Po pozemní operaci by v oblasti museli pravděpodobně velmi dlouho zůstat například vojáci mírových sil OSN, shodl se Stropnický s místopředsedou TOP 09 a expertem na obrannou a zahraniční politiku Markem Ženíškem. Podle ministra obrany by zde zahraniční vojenská přítomnost musela trvat možná i déle než dvě desetiletí.

Češi podporují případné vyslání nemocnice

Zapojení Česka do boje proti islamistům podporuje víc než osm z deseti Čechů, ukázal průzkum agentury Median pro ČT. Pro podpůrné operace, jako je vyslání nemocnice, se vyslovilo 62 procent, pro finanční a logistickou podporu 36 procent lidí.

Česká účast v pozemní vojenské operaci je žádoucí podle 28 procent a v letecké operaci podle 26 procent účastníků průzkumu. Jen 13 procent Čechů si nepřeje žádné zapojení Česka v boji proti islamistům. Průzkum mezi 804 lidmi Median provedl ve čtvrtek a v pátek.

Francie i RB OSN vyzývají k zapojení dalších států

Stropnický zmínil možnost účasti českých zdravotníků a protichemických specialistů v případné pozemní operaci v Sýrii či Iráku už v úterý. Reagoval tím na to, že Evropská unie po teroristických útocích v Paříži poprvé ve své historii aktivuje článek o pomoci unijních zemí napadenému státu EU.

Rada bezpečnosti OSN pak v pátek vyzvala ve své rezoluci všechny státy, které jsou schopné se zapojit do boje proti Islámskému státu, aby zdvojnásobily a zkoordinovaly své úsilí ve snaze zabránit dalším útokům jeho ozbrojenců a i dalších extremistických skupin.

O konkrétní podobě pomoci chce Francie s dalšími unijními státy jednat dvoustranně. Stropnický v té souvislosti už dřív řekl, že Česko by mohlo rozšířit českou vojenskou misi v Mali, kde Francouzi také působí.

Dnes v ČT ministr uvedl, že misi v Mali by armáda na případnou francouzskou žádost navýšila v řádu desítek mužů, nejvýše do stovky. Nyní v Mali působí 38 českých vojáků.

Nejvíce českých vojáků operuje v Afghánistánu, kde jich je nyní 294. V zahraničí v současné době působí celkem 379 českých vojáků.

Tagy: Sýrie Česko zahraničí česká armáda boje s Islámským státem Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK