Zlobivé vedení: O podvodech vědělo až 30 manažerů VW, píše Spiegel

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 10. 2015 17:39) - Aktuality autor: art

Kdepak "pár softwarových inženýrů", jak minulý týden tvrdil šéf aktivit Volkswagenu ve Spojených státech Michael Horn americkým kongresmanům, ale až tři desítky manažerů německé automobilky vědělo o podvodech s emisemi. Podle německého časopisu Der Spiegel to vyplynulo z interního vyšetřování firmy. VW to vzápětí popřel. 

Horn minulý týden pod přísahou vysvětloval energetickému výboru Kongresu, jak to bylo s emisními podvody

Horn minulý týden pod přísahou vysvětloval energetickému výboru Kongresu, jak to bylo s emisními podvody,zdroj: Profimedia.cz

Horn se snažil Kongres přesvědčit, že nešlo o firemní rozhodnutí. Vypadá to však, že všechno bylo přece jen trochu jinak.

Německý magazín s odvoláním na informovanou osobu uvedl, že Volkswagen v souvislosti s poznatky z vyšetřování pozastaví výkon funkce několika desítkám manažerů. Okruh těch, kteří byli do skandálu zapojeni a o manipulacích věděli, se může podle týdeníku dál rozšířit.

Zprávu německého týdeník automobilka popřela. "Toto číslo je naprosto nepodložené," řekl mluvčí ústředí skupiny ve Wolfsburgu. 

Ve čtvrtek by měl o dosavadním průběhu vyšetřování a o dalším postupu společnosti hovořit nový výkonný šéf Volkswagenu Matthias Müller.

Německá automobilka v září přiznala, že do zhruba 11 milionů aut s naftovými motory po celém světě instalovala software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí. Skandál srazil tržní hodnotu podniku o třetinu, donutil k odchodu generálního ředitele společnosti a vedl k vyšetřování po celém světě.

Tagy: Německo zahraničí automobilový průmysl Volkswagen

Zdroje: ČTK,Spiegel