Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu
Justine Trietová se Zlatou palmou | zdroj: Profimedia

Zlatou palmu za nejlepší film dnes na závěr 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu ve francouzském Cannes získal snímek režisérky Justine Trietové Anatomie d’une chute (Anatomie pádu). Čtyřiatřicetiletá filmařka je teprve třetí ženou, jejíž dílo získalo na jedné z nejprestižnějších filmových přehlídek hlavní cenu. O Zlatou palmu se ucházelo 21 snímků.

Předány byly i ceny v dalších kategoriích. Ocenění za nejlepší režii získal francouzský režisér vietnamského původu Tran Anh Hung za film La Passion de Dodin Bouffant (Vášeň Dodina Bouffanta), který rozvíjí vztah věhlasné kuchařky a gurmána.

Velkou cenu poroty obdržel britský filmař Jonathan Glazer za historické drama The Zone of Interest (Oblast zájmu) o veliteli nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi a jeho rodině.

Cenu poroty dostal finský režisér Aki Kaurismäki za minimalistickou romanci Kuolleet lehdet (Padlé listí), zachycující vztah nezaměstnané pokladní a alkoholika.

Cenu ze nejlepší mužský herecký výkon získal 67letý japonský herec Kódži Jakušo z filmu Perfect Days (Dokonalé dny) německého režiséra Wima Wenderse. Jakušo hraje životního optimisty, který v Tokiu pracuje jako čistič záchodů.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Turkyně Merve Dizdarová za účinkování ve filmu Kuru Otlar Üstüne (Sušené bylinky) v roli ženy, která se zamiluje do učitele v odlehlé provincii Turecka.

Nejlepší scénář podle poroty napsal Judži Sakamoto, a to k filmu režiséra Hirokazu Kore’edy Monster (Monstrum).

Trietovou se snímkem Anatomie d’une chute o spisovatelce podezřelé z vraždy svého manžela odborníci předem řadili mezi favority dnešního vyhlašování cen. O hlavní trofej přitom usilovali se svými nejnovějšími počiny režisérské legendy jako Ken Loach, Wes Anderson nebo Wenders.

O držitelích cen rozhodla porota v čele se švédským režisérem Rubenem Östlundem, který Zlatou palmu získal už dvakrát, naposledy loni s filmem Trojúhelník smutku.

Zdroje: