Žena nevládla Čechům už 239 let, od Marie Terezie. Čas na změnu?
Poslední ženou, která vládla Čechům, byla v 18. století královna Marie Terezie. Slováci už měli premiérku, teď si vybrali prezidentku. Je reálné, že bychom je následovali?
Politika je disciplínou, ve které (nejen) v Česku dominují muži. Dá se přirovnat k tvrdému a bezohlednému boji o pozici vůdce smečky (strany) či k zápasu o loviště smečky (politické pozice).
Takový styl politiky samo sebou vyhovuje víc mužům nabitým hormonem testosteronem, který zvyšuje výkonnost, sílu a agresivitu a povzbuzuje k soutěživosti a lovu.
"Jaké ženy obstojí v politice – jámě lvové, kde vládne lovecká hierarchie hodnot? Jaké ženy mohou bojovat či soutěžit s lovci?" ptá se v příspěvku o ženách v politice na webu Babinet psycholožka Hana Formánková. A hned si odpovídá: "Jedině Amazonka vybavená dostatečnou dávkou testosteronu, protože, pokud nepřijme zákony lovecké smečky, neobstojí."
Těchto žen však bývá jako šafránu. Za nejznámější Amazonky v politice se dají označit premiérky Británie a Izraele Margaret Thatcherová a Golda Meirová. Obě byly rozené vůdkyně smečky politiků-lovců.
Formánková však upozorňuje, že u Amazonek se vytrácí ženský prvek v politice – estrogenní mírumilovnost.
Má tedy smysl v takovém případě ještě volat po ženách v politice?
Bez testosteronu do politiky nelez
Ne všechny ženy se však v politice prosadily díky testosteronu. Třeba Angela Merkelová není rozená vůdkyně, spíš vyjednavačka, usmiřovačka a pečovatelka. Však jí také Němci říkají 'Mutti' ('mamka').
Do sídla kancléřství ve futuristické budově na břehu Sprévy, kde padají rozhodnutí ovlivňující nejen Německo, ale celou Evropskou unii, se nepropracovala ostrými lokty a výřečností. Cestu jí tam vydláždil autoritativní kancléř-sjednotitel Helmut Kohl.
Mezi Amazonky se nedala zařadit ani někdejší slovenská premiérka Iveta Radičová. Nepatří k nim ani Zuzana Čaputová, kterou Slováci minulý týden vyslali do prezidentského paláce. Příští slovenská prezidentka neskrývá rozpaky, ani city.
Marie Terezie byla poslední
Češi měli pouze prezidenty a premiéry. Poslední ženou, která jim vládla, pokud nepočítáme šedou eminenci Janu Nagyovou, nyní Nečasovou, byla Marie Terezie. Od té doby však uplynulo téměř 240 let.
Proč se Češky v politice neprosazují? Je to způsobeno pouze tvrdým bojem mužů-lovců, který mírumilovné estrogenky z politického loviště vytlačuje? A co osobnosti žen?
Publicistka Kristina Žantovská si v Českém rozhlase posteskla: "Kdy konečně uvidíme ve vládním hloučku moderní, elegantní, sebevědomou a vzdělanou ženu, která ví, jak reprezentovat? Pár jich tam za těch třicet let bylo, třeba Dagmar Burešová..."
Žantovská postavila do protikladu k Burešové Taťánou Malou, 'zimní' ministryni spravedlnosti ve druhé vládě Andreje Babiše.
A co vy? Postrádáte mezi ženami osobnosti, které by se mohly prosadit v české testosteronové politice?
Dokázali byste si vybrat prezidentku? V naší anketě to můžete zkusit nanečisto. A pokud máte svoji favoritku, která v anketě není, napište její jméno do diskuse.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 4.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,260 | 25,380 |
USD | 23,180 | 23,360 |