Zemřel oscarový režisér Miloš Forman, svět mu vzdává hold

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 4. 2018 13:59) - Aktuality autor: šar

V USA zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Jeho manželka Martina Formanová řekla, že zemřel náhle 13. dubna po krátké nemoci. Čáslavskému rodákovi bylo 86 let.

Režisér Miloš Forman zemřel v 86 letech

Režisér Miloš Forman zemřel v 86 letech,zdroj: Profimedia.cz

"Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," dodala. Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu, řekla.

Forman, zdaleka nejúspěšnější český filmař, získal za své snímky dva Oscary, na kontě má i tři Zlaté glóby či francouzského Césara. Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963 snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr, pro československou kinematografii pak natočil ještě snímky Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967).

Největší slávy se Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci 60. let. V USA po nepříliš úspěšném Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975). Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus (1984) ale získal osm Oscarů. Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).

Miloš Forman byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou byla herečka Jana Brejchová, s druhou ženou, herečkou Věrou Křesadlovou, má syny Petra a Matěje. Třetí manželkou se v roce 1999 stala spisovatelka Martina Zbořilová, s níž má dvojčata Andyho a Jima.

"Je mi úmrtí Miloše Formana nesmírně líto. Mám jeho tvorbu opravdu rád, imponoval mi jako člověk, obdivoval jsem jeho humor, moudrost a invenci. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým," vyjádřil se český ministr kultury v demisi Ilja Šmíd.

Svět vzdává Formanovi hold

O úmrtí filmaře okamžitě informovaly všechny významné světové agentury, deníky, zpravodajské servery i televizní a rozhlasové stanice. Nekrology se krátce po zveřejnění smutné zprávy objevily jak v odborných periodikách jako jsou Variety či Hollywood Reporter, tak v předních denících jako The New York Times, Independent či Die Welt.

List New York Times píše o Formanovi jako o tvůrci, který neustále konfrontoval Hollywood svým podvratným duchem a který patřil k filmařům, kteří se snažili spojit tvorbu divácky úspěšných snímků s citem pro nekonformní témata. "Miloš Forman, antiautoritářský režisér, který měl jedinečnou citlivost pro americká témata, jež nahlížel svým potutelným, satirickým způsobem," napsal The Hollywood Reporter.

Reakce na Formanovo úmrtí zaplavily i sociální sítě. "Jeho filmografie je jedinečná a ukazuje, že byl v srdci rebelem a měl v sobě ducha lidskosti," napsal na twitteru britský režisér a scenárista Edgar Wright. Herec Antonio Banderas Formana ocenil jako "génia kinematografie a mistra ve zpodobnění lidské situace".

Přehled filmů režiséra Miloše Formana: 

 • Laterna magika II (1960) - Dokument podle Formanova scénáře, na kterém se podílela řada dalších režisérů - Karel Zeman, Vladimír Svitáček, Ján Roháč, Alfréd Radok, Elmar Klos, Ján Kadár a Emil Radok.
 • Konkurs (1963) - Polodokumentární film složený z autentických dokumentárních záběrů z pěveckého konkursu i ze zákulisí divadla Semafor v Praze. Součástí snímku je hudební fejeton Kdyby ty muziky nebyly. Za kamerou stál pozdější Formanův dvorní kameraman Miroslav Ondříček.
 • Černý Petr (1963) - Formanova celovečerní prvotina. Tragikomedie o šestnáctiletém mládenci, který je v prvním zaměstnání konfrontovaný s pokrytectvím dospělého světa. Ve filmu poprvé zazářil jeden z pozdějších idolů nastupující nové vlny Vladimír Pucholt.
 • Lásky jedné plavovlásky (1965) - Film s Vladimírem Pucholtem a Hanou Brejchovou v hlavních rolích přinesl Formanovy první velké mezinárodní úspěchy, mimo jiné získal nominace na Oscara a Zlatý glóbus.
 • Dobře placená procházka (1966) - Televizní přepis úspěšného představení divadla Semafor, na kterém Forman spolupracoval s režisérem Jánem Roháčem.
 • Hoří, má panenko (1967) - Snímek líčící peripetie plesu dobrovolných hasičů na provinčním maloměstě byl rovněž nominován na Oscara. Do filmu Forman obsadil převážně neherce.
 • Taking Off (1971) - První Formanův film natočený v USA je vtipným a tragikomickým pohledem na generaci 70. let.
 • I Miss Sonia Henie (1971) - Krátkometrážní experimentální snímek, který vznikl během jedné noci v průběhu mezinárodního filmového festivalu v Bělehradě.
 • Viděno osmi: Desetiboj (1973) - Kolektivní film natočený u příležitosti olympijských her v Mnichově v roce 1972, na kterém Forman pracoval jako jeden z osmi význačných režisérů včetně Jurije Ozerova, Arthura Penna, Kona Ičikawy, Clauda Leloucha a Johna Schlesingera. Forman se zaměřil na komické aspekty olympijských her.
 • Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) - Filmem o touze po svobodě a boji s nemocniční šikanou podle knihy Vyhoďte ho z kola ven se Forman přiřadil k filmovým velikánům. Snímek s rozpočtem tří milionů dolarů utržil jen v pokladnách kin přes sto milionů dolarů, hlavně ale uspěl u americké filmové akademie, která film ocenila pěti Oscary v hlavních kategoriích včetně režie.
 • Vlasy (1979) - Film podle slavného broadwayského muzikálu odsuzujícího válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost a o generaci hippies.
 • Ragtime (1981) - Drama o rasové nesnášenlivosti podle románu Edgara Lawrence Doctorowa, které získalo osm nominací na Oscara, žádnou však neproměnilo.
 • Amadeus (1984) - Jeden z nejúspěšnějších snímků filmové historie. Formanovo netradiční zpracování sváru mezi geniálním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem a jeho rivalem Antoniem Salierim podle scénáře anglického dramatika Petera Shaffera vyneslo filmu na čtyři desítky ocenění mezi nimi i osm prestižních zlatých sošek Oscara (z 13 nominací).
 • Valmont (1989) - Formanovo volné zpracování proslulého románu Choderlose de Laclos Nebezpečné známosti.
 • Lid versus Larry Flynt (1996) - Nejkontroverznější snímek Formanovy kariéry, jenž získal Zlatý glóbus i Zlatého medvěda na Berlinale. Hlavním hrdinou je kontroverzní vydavatel pornografie, který bojuje za svobodu slova.
 • Muž na Měsíci (1999) - Film věnovaný životu televizního komika Andyho Kaufmana rovněž oceněný na Berlinale.
 • Goyovy přízraky (2006) - Historický snímek o slavném malíři a jeho střetu s inkvizicí v době napoleonských válek.
 • Dobře placená procházka (2009) - Filmový záznam divadelního představení, které v roce 2007 Forman připravil spolu se syny Petrem a Matějem pro pražské Národní divadlo.

Tagy: Česko zahraničí domácí Spojené státy filmy celebrity a slavní česká kultura

Zdroje: ČTK