USA, Francie a Británie udeřily na Sýrii. Vybrané cíle zasaženy, hlásí Pentagon

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 4. 2018 20:35) - Aktuality autor: šar

Při nočním spojeneckém útoku na Sýrii byly s úspěchem zasaženy tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem, řekl na tiskové konferenci v Pentagonu americký generál Kenneth McKenzie, který poskytl přehled o vojenských aspektech útoku. Označil ho za "velmi tvrdou ránu" syrskému chemickému programu.

Úder proti Sýrii se konal v noci z pátku na sobotu

Úder proti Sýrii se konal v noci z pátku na sobotu,zdroj: Profimedia.cz

V noci na sobotu na Sýrii zaútočily USA, Británie a Francie v odvetě za chemický útok na syrskou Dúmu, při němž 7. dubna zemřely desítky lidí. Opozice a Západ tento útok připsaly syrskému režimu.

Při nočních úderech ruský obranný protivzdušný systém nebyl použit a ten syrský nebyl účinný, protože byl aktivován až po úderech. "Syrská protivzdušná obrana nezasáhla žádné naše letadlo ani raketu," řekl McKenzie.

Rusko předtím oznámilo, že 71 ze 103 vypálených raket syrská protivzdušná obrana sestřelila. McKenzie řekl, že proti třem cílům bylo vypáleno 105 střel.

Pentagon neví o žádných civilních obětech a prozatím ani o žádné vojenské reakci v Sýrii.

Syrská armáda má velké materiální škody a přišla o značnou část materiálu spojeného s chemickými zbraněmi.

Podle Pentagonu je ale její chemický program širší než ten zasažený při nočních útocích. Zůstala jí část infrastruktury, avšak škody jsou značné. Podle McKenzieho potrvá roky, než se z úderů syrský chemický program vzpamatuje.

Mluvčí Pentagonu Dana Whiteová řekla, že smyslem akce bylo odradit syrský režim od dalších chemických útoků. Ujistila ale také, že útoky "neznamenají změnu dosavadní americké politiky a nejsou ani pokusem sesadit syrský režim".

"Nechceme zasahovat do syrského konfliktu, ale nemůžeme dovolit takové porušení mezinárodního práva. S úspěchem jsme zasáhli všechny cíle," řekla Whiteová. Zda údery odradí syrský režim od dalšího použití chemických zbraní, se podle ní teprve ukáže. Údery mluvčí hodnotila jako "velmi úspěšné".

Nástup trollů 

Whiteová také řekla, že Rusko už o útocích zahájilo desinformační kampaň. V minulých 24 hodinách bylo zaznamenáno o 2 tisíce procent víc provokačních příspěvků šířených na internetu takzvanými trolly, tedy skupinou lidí, kteří pomocí falešných profilů a šíření nepravdivých informací ovlivňují mínění majitelů facebookových účtů.

Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok za agresi a flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii. Západní rakety prý způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle syrských médií odkloněny, zraněni byli tři civilisté.

Za urážku prezidenta Putina označil útok Západu proti Sýrii ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. "Upozorňovali jsme, že taková akce bude mít svoje důsledky," uvedl a zároveň upozornil, že "USA jako majitel největšího arzenálu chemických zbraní na světě nemají morální právo obviňovat jiné země". Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na facebooku uvedla, že se Damašek stal terčem vojenské operace v době, kdy "měla šanci mít mírovou budoucnost".

USA k útoku na Sýrii použily podle vládního zdroje agentury Reuters rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že se do operace zapojily čtyři stíhací letouny typu Tornado. Na twitteru francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se objevilo video s letadlem typu Rafale.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nevstoupily do zóny ruské letecké obrany v okolí základen Tartús a Hmímím. Raketový útok cílil podle něj na "syrskou vojenskou a civilní infrastrukturu". Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení útoku, dodalo ministerstvo.

Íránské ministerstvo zahraničí útok proti Sýrii ostře odsoudilo a označilo jej za flagrantní porušení mezinárodního práva a syrské svébytnosti. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ocenilo syrskou protivzdušnou obranu za to, jak se postavila proti "třístranné agresi".

Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že útok jen zvýší odhodlání Sýrie "bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země". Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie.

Všechny země Severoatlantické aliance daly v sobotu najevo plnou podporu noční operaci. Novinářům to po odpoledním jednání velvyslanců zemí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Ruský návrh rezoluce odsuzující útok neprošel

Rada bezpečnosti OSN v sobotu 17:00 SELČ zahájila také mimořádné zasedání k Sýrii, o něž požádalo Rusko. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii. 

Sdělil také, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti útoku ze 7. dubna vyšetřit. 

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja dnes v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize.

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová ale řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně.

Rusko dnes v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN" Rada bezpečnosti OSN ale ruský návrh rezoluce zamítla. 

Pro text hlasovaly kromě Ruska ještě Bolívie a Čína, osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely. Pro přijetí rezoluce bylo zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru poskytnutém listu Kommersant řekl, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku. Moskva má podle něj zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.

Hrad úder odsoudil 

Česká diplomacie vnímá útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii po "barbarském útoku proti civilnímu obyvatelstvu" účinně řešit. Česko společně s dalšími státy EU vyzývá aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení jednání.

"USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovány dopady útoku na civilisty," uvedla na twitteru ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Podobně se vyjádřila i velká část představitelů opozičních sněmovních stran. "Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní - nota bene proti civilistům - je nepřijatelné," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

"Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, Velké Británie a Francie v Sýrii je správnou reakcí," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. "Odpovědnost za stav v Sýrii nese (syrský prezident Bašár) Asad a jeho spojenci, Rusko a Írán," napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Útok na Sýrii naopak odsoudil předseda komunistů Vojtěch Filip. "Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad," sdělil.

Kriticky se vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Ovčáček. "Vojenské řešení je vždy až to poslední," uvedl. Zároveň osočil novináře a kritiky Zemana, že podporují válku.

"Útok spojenců na chemické cíle v Sýrii podpořilo NATO, tedy i ČR. Správně, očekávám podpůrná vyjádření Hradu," napsal na twitteru český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

 

Tagy: Francie Írán Velká Británie zahraničí Spojené státy konflikt v Sýrii války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK