Zeman v OSN: Svět kondoluje a protestuje, s terorem ale pořádně nebojuje

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Svět stále váhá postavit se "teroristické anticivilizaci" s plnou silou, uvedl ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN Miloš Zeman. Hlavními tématy jeho projevu byl podle očekávání boj proti mezinárodnímu terorismu a následky mocné migrační vlny z Asie a Afriky.

Miloš Zeman před projevem na Valném shromáždění OSN

Miloš Zeman před projevem na Valném shromáždění OSN,zdroj: Profimedia.cz

Český prezident kritizoval světovou organizaci za to, že "ani po sedmdesáti letech nedokáže pojem terorismus definovat". Prohlásil, že OSN zastřešuje 38 protiteroristických organizací nebo institucí. "Dobrý bože!" komentoval Zeman tento stav. Přivítal nicméně, že v OSN působí nový Protiteroristický úřad.

"Posíláme kondolence, vyjadřujeme svou solidaritu s oběťmi teroristických činů, organizujeme protesty a demonstrace. Ale bohužel se stále zdráháme bojovat s teroristickou anticivilizací plnou silou," řekl Zeman. Vyzval k vytvoření silného ústředního úřadu OSN, který by mohl proti teroristům zasahovat všemi prostředky. "Co potřebujeme, je jeden, ale zato silný úřad bojující proti terorismu a vybavený vším potřebným včetně vojenské síly," prohlásil.

Za druhou stranu mince označil prezident migraci, která je podle něj spojena s terorismem, protože džihádisté jsou ukryti uvnitř migračních vln. Masivní migrace z Afriky a Asie představuje odliv mozků, oslabení potenciálu těchto zemí. "Každý, kdo vítá migranty v Evropě, souhlasí s tímto odlivem mozků a s trvalou zaostalostí těchto zemí," řekl.

Zapotřebí je podle Zemana stabilizace obyvatelstva těchto států cestou budování škol a vodních a energetických zdrojů. Zeman svůj zhruba desetiminutový projev pronesený v angličtině ukončil optimistickým prohlášením, že nad mezinárodním terorismem se nakonec podaří zvítězit.

Český prezident v rozpravě promluvil jako devátý. Zatímco před rokem přišla řada na Zemana až večer, a on tak mluvil před téměř prázdným sálem, tentokrát měl možnost státníky oslovit ještě v dopolední části, na kterou je upřena největší pozornost. Díky losu navíc seděla česká delegace v sále hned v první řadě. 

Tagy: Česko uprchlíci zahraničí OSN domácí Spojené státy prezidentův projev migrační politika český prezident česká politika Valné shromáždění OSN terorismus a násilí

Zdroje: ČTK