Dnes je pátek 9. května 2025., Svátek má Ctibor
Počasí dnes 12°C Polojasno

Babiš: Zeman je na tom zdravotně dobře, volební spolupráci s ním ale neplánuji

14. 9. 2017 – 18:02 | Zpravodajství | luk

Babiš: Zeman je na tom zdravotně dobře, volební spolupráci s ním ale neplánuji
Andrej Babiš | zdroj: Profimedia

Kauza financování farmy Čapí hnízdo byla hlavním tématem schůzky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Oba politici na Pražském hradě hovořili také o Babišově dřívějším působení na ministerstvu financí. Šéf ANO po jednání řekl, že prezident zopakoval svůj dřívější výrok, že premiérem jmenuje vítěze voleb. Uvedl rovněž, že neplánuje volební spolupráci se Zemanem, který se v lednu bude ucházet o znovuzvolení.

Policie chce Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu. Sněmovna je minulý týden vydala k trestnímu stíhání.

"Já jsem prezidenta informoval o té kauze. Já jsem o tom přesvědčen, že je to účelová kauza, která má ovlivnit sněmovní volby," řekl Babiš. Před novináři zopakoval své dřívější vyjádření, že se ničím neprovinil.

Oba poslanci tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi právními prostředky. Stejně jako další zástupci ANO označují případ za politickou kauzu a za pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů.

Policie požádala o vydání Babiše s Faltýnkem v polovině srpna. Prezident se poté předsedy ANO několikrát zastal. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček bezprostředně na policejní žádost reagoval vyjádřením, že prezident jmenuje premiérem vítěze voleb. Babišovo ANO přitom dlouhodobě vede v průzkumech.

Zeman sám 24. srpna uvedl, že v něm policejní žádost o vydání Babiše s Faltýnkem vzbuzuje podezření o zneužití policie pro politické účely. Žádost označil za policejní provokaci a za podvod na voličích. Policie podle Zemana podezření v případě farmy Čapí hnízdo vyšetřuje pozdě, mělo se tak stát před rokem či třemi.

O tři dny později prezident odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost. Při návštěvě Moravskoslezského kraje Zeman 7. září na dotaz novinářů, zda by jmenoval premiérem trestně stíhaného člověka, řekl, že Martin Půta se stal znovu hejtmanem Libereckého kraje i přes své trestní stíhání. Hejtman je podle Zemana něco jako premiér daného kraje. "A proč máme diskriminovat premiéra, a ne hejtmana?" uvedl tehdy.

Zeman s Babišem mluvili také o působení předsedy ANO na ministerstvu financí, odkud byl v květnu odvolán. Diskutovali i o prezidentově zdravotním stavu, který je podle Babiše dobrý.

Slovenský ústavní soud rozhodne ohledně Babiše 12. října

Babiš vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je jméno agenta Bureše uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

Slovenský ústavní soud na veřejném zasedání projednal stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) proti verdiktům slovenských soudů, že Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Tříčlenný senát ústavních soudců následně oznámil, že rozhodnutí vynese 12. října, tedy necelé dva týdny před českými parlamentními volbami.

"V kauze Babiš se soudy dopustily opakovaného závažného pochybení, když vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž byli zbaveni mlčenlivosti," řekl před ústavními soudci právní zástupce ÚPN Pavol Poláček. Dodal, že nejvyšší soud v rámci posuzování mimořádného opravného prostředku ÚPN proti rozhodnutí nižších soudů porušil zákon, když sám požádal slovenského ministra vnitra o dodatečné zbavení mlčenlivosti zmiňovaných svědků. Podle Poláčka je nejvyšší soud v takzvaném dovolacím řízení vázán zjištěným skutkovým stavem a nesmí provádět další důkazy.

Ústavní soudci se v rámci dotazů zajímali hlavně o názor ÚPN na to, zda by v podobných sporech na ochranu osobnosti, jako je Babišův případ, měl být žalovaným právě ÚPN. Poláček řekl, že žalovaným by mělo být ministerstvo vnitra, podobně, jako je tomu v Česku.

"Tato kauza je velmi citlivá, neboť klíčová svědectví jsou svědectví bývalých příslušníků Státní bezpečnosti, kteří lhali tehdy, když evidovali (agenty), nebo lžou dnes, že není pravda, že to dělali vědomě. Tito příslušníci se v minulosti podíleli na zločineckém režimu. Opírat se o svědectví těchto příslušníků jako klíčových svědků se mi zdá být pochybné," řekl novinářům předseda správní rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Předchozí článek

Poslední jednání důchodové komise: Na penze bude vždycky

Následující článek

Četba kultivuje tisíckrát víc, než politické šaškárny na školách, říká Václav Klaus ml.