Zeman souhlasí, po více než dvou letech bude mít Česko ve Švýcarsku novou velvyslankyni

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Je to už více než 26 měsíců, co Česká republika nemá zastoupení na úrovni velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. I když se jedná se o velmi prestižní a žádaný post, na který tradičně aspirují vysoce postavení diplomaté, obsazení tohoto místa provázejí dlouhodobě problémy, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: Pixabay

Až nyní to vypadá, že se situace mění. "Termín nástupu nové vedoucí úřadu je již stanoven a dojde k němu v řádu týdnů," říká ředitelka tiskového odboru Ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Jméno nové velvyslankyně v souladu s diplomatickými zvyklostmi nesděluje.

Podle na sobě nezávislých zdrojů HlídacíPes.org z diplomatických kruhů má být novou velvyslankyní zkušená kariérní diplomatka Kateřina Fialková, současná ředitelka Odboru mnohostranných ekonomických vztahů. V minulosti působila například v kabinetu generálního tajemníka NATO, byla i velvyslankyní v Japonsku. Přesto je její jméno svým způsobem překvapivé.

Na post v Bernu měla totiž odjet už vloni, její nominaci však – krátce po nástupu současného ministra zahraničí Tomáše Petříčka – zablokoval prezident Miloš Zeman.

Kdo tady podepisuje velvyslance

Podobně v té době blokoval i nominaci na velvyslance v Číně, kterým měl být podle návrhu Ministerstva zahraničí současný náměstek ministra Lukáš Kaucký. Ambasádu v Pekingu ale nakonec s požehnáním Miloše Zemana přebral bývalý viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík

Svou roli v tom, že prezident nakonec nominaci Kateřiny Fialkové na post ve Švýcarsku podepsal, má i fakt, že taktéž do Švýcarska, ovšem na post při OSN v Ženevě, vyjede jako velvyslanec Petr Gajdušek.

Ten byl v minulosti pravou rukou ředitele Antimonopolního úřadu Petra Rafaje, v posledních čtyřech letech působí na ministerstvu zahraničí. Jak napsal týdeník Respekt, na jeho výjezdu do Ženevy trval právě Hrad.

Pokud jde o post velvyslance v Bernu, ten provázejí diplomatické těžkosti už déle než dva roky.

Velvyslance tam Česko nemá od chvíle, kdy k 30. dubnu 2017 skončil velvyslanec Karel Borůvka.

Odvolán byl kvůli stylu, jakým na sociálních sítích o zaměstnancích ministerstva zahraničí, o úřednících i novinářích veřejně psala jeho manželka, taktéž původně diplomatka Alena Borůvková. Borůvka po svém odvolání diplomacii zcela opustil.

Do Bernu měl už vloni na jaře odjet dlouholetý český diplomat Ladislav Škeřík. I když jeho výjezd už Škeřík získal povinný souhlas vlády, prezidenta i obou přijímajících zemí Švýcarska i Lichtenštejnska, nakonec neodjel. Důvodem byly některé problematické závěry kontrol na Diplomatickém servisu, jehož byl do té doby ředitelem.

Škeřík zůstal v Praze a nedávno se stal šéfem kurýrní služby a zástupcem ředitele odboru dopravy Ministerstva zahraničí.

Politováníhodné interní problémy

Od 28. září 2018 je řízením Velvyslanectví ČR v Bernu pověřena jako chargé d´affaires ČR pro Švýcarsko a Lichtenštejnsko Irena Valentová, bývalá mluvčí ministerstva.

"Je politováníhodné, že se interní problémy podepsaly na nedávné historii ZÚ Bern. Nikoliv však na úrovni česko-švýcarských vztahů, které považujeme nadále za výtečné. To platí i pro vztahy mezi ČR a Lichtenštejnskem," ujišťuje současná mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Na druhé straně právě Lichtenštejnsko historicky ideální vztahy s Českem nemá.

Lichtenštejnsko obnovilo s Českem diplomatické vztahy až v roce 2009 a v současné době se vztahy kvůli soudním sporům mezi českým státem a lichtenštejnskou knížecí rodinou znovu komplikují.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

Tagy: Česko Švýcarsko zahraničí domácí Ministerstvo zahraničí český prezident česká diplomacie

Zdroje: Hlídací Pes