Dnes je pátek 11. dubna 2025., Svátek má Izabela
Počasí dnes 14°C Oblačno

Aktualizováno: Zeman začal pětiletku projevem, který vyhnal část politiků

Aktualizováno: Zeman začal pětiletku projevem, který vyhnal část politiků
Prezident Miloš Zeman | zdroj: Profimedia

Miloš Zeman složil ve čtvrtek odpoledne prezidentský slib. V inauguračním projevu ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu i na Českou televizi. Někteří politici opustili sál. 

Zeman na Pražský hrad přijel limuzínou ve společnosti manželky Ivany a dcery Kateřiny. Obě ho doprovodily společně s kancléřem Vratislavem Mynářem i při příchodu do Vladislavského sálu. Slib poté složil s dlaní položenou na ústavu do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále zněla česká hymna.

Následoval více než půlhodinový projev. Zeman ho rozdělil do dvou částí, v první hodnotil své dosavadní působení. Zdůraznil, že se během uplynulých pěti let setkával s občany při cestách do krajů, zmínil třeba, že plnil své povinnosti při doplňování Ústavního soudu nebo vedení České národní banky.

Ve druhé mluvil o příštích pěti letech. Uvedl, že plánuje podporovat aktivní občanství včetně přímé demokracie.

Zeman v projevu Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí. Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi.

Česká televize i vydavatelství Economia útoky odsoudily. Představitelé ČT i Economie sdělili, že odmítají Zemanova nařčení, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné. 

Někteří politici, zejména z TOP 09 a ODS, opustili při inauguračním projevu sál. Jako první odešla bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Následně sál opustili například špičky TOP 09 Jiří Pospíšil, Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg někteří lidovci včetně místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Odešel také senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů. Za projev následně Zemana ostře kritizovali.

Letošní ceremoniál oproti předchozímu doznal několika změn a pro prezidenta, který má kvůli nemoci potíže s chůzí, byl méně náročný. Tehdy Zeman přijel ke vstupu na Pražský hrad, letos ho limuzína přivezla přímo ke Starému královskému paláci.

Před pěti lety Zeman poté do Vladislavského sálu přišel sám, tentokrát ho držela za ruku první dáma, za nimi šla jeho dcera s kancléřem Vratislavem Mynářem.

Letos se nekonala vojenská přehlídka, která před pěti lety následovala po složení prezidentského slibu na třetím hradním nádvoří. Zeman se také dnes neukloní u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jeho památku uctil již ve středu v Lánech.

Inauguraci lidé sledovali na třetím hradním nádvoří a na Hradčanském náměstí. Po skončení inaugurace Zeman s manželkou a dcerou přešel do svatovítské katedrály, aby se poklonil ostatkům svatého Václava. Cestou pozdravil příznivce.

Opozice je rozhořčená 

Předseda ODS Petr Fiala byl smutný a zklamaný z toho, že si Zeman v projevu vyřizoval soukromé účty. Vytkl Zemanovi vnášení neklidu do společnosti a rehabilitaci komunistické minulosti. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky byl projev "bez státnického nadhledu a jakéhokoli pozitivního pohledu do budoucna. Zato plný jedu a sebestřednosti".

Šéf Pirátů Ivan Bartoš nečekal projev nového a smířlivého Zemana. "Myslím si, že to nečekal nikdo. Mrzí mě, že sál tleskal s nadšením, já jsem netleskal," řekl Bartoš. Soudí, že "vrtochy" Hradu budou mít mediální efekt větší než ten reálný, když politika se bude nadále vytvářet v Parlamentu.

"Obsahově mi projev přišel absolutně v pořádku," řekl předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého měl Zeman ve všem pravdu. "Mluvil o mediální manipulaci, o špatné novinářské práci, kdy skutečně manipulují veřejným míněním a lžou, mluvil o prosazování přímé demokracie. Mluvil o mediálním nálepkování," uvedl Okamura. Lze podle něho debatovat o tom, které téma má být při inauguraci zdviženo, které mělo být zvýrazněno a které ne.

Zemanův útok na TOP 09 byl podle Filipa logický, protože strana v minulosti nemilosrdně útočila na něj i jeho úřad. "Jestliže z jedné strany se útočí kamenem, prezident neuměl zaútočit chlebem," uvedl.

Předseda ČSSD Jan Hamáček na twitteru sdělil, že mu bylo ctí se inaugurace Zemana zúčastnit. Senátor ČSSD a exministr Jiří Dienstbier uvedl, že Zemanův projev po složení slibu byla "mravní ubohost". "Kýble špíny a nenávisti, k tomu pár mnohokrát obehraných frází," uvedl na twitteru.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že Zeman projevem proti svobodě slova ponížil akt složení prezidentského slibu "na úroveň politické taškařice". Očekával, že se Zeman spíše zamyslí nad morálním stavem společnosti a nebude útočit na podstatné náležitosti demokratického státu. "Starého psa novým kouskům nenaučíš," řekl Pospíšil v ČT.

"Buďme rádi, že to nebylo možná ještě horší," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který od Zemana očekával větší velkorysost. Podle něj se v době po zavraždění slovenského novináře nemusel navážet do médií, která mu nejsou po chuti. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka také uvedl, že si Zeman mohl útoky na svobodu slova odpustit. "Doufal jsem, že projev bude stmelovací a spojovací," řekl ČT.

Předseda poslanců STAN Jan Farský označil v ČT Zemanův projev za "žlučovitý a pomstychtivý". Doufal, že Zeman dokáže přeskočit svůj stín. Připomenul, že Zeman před pěti lety sliboval spojovat společnost, ale nikdy společnost nebyla rozdělena jako nyní.

"Potřebujeme, aby se společnost spojila, čekal jsem jiný projev. Já jsem čekal, že se nebude vymezovat, že bude nad věcí," uvedl pak premiér Andrej Babiš v České televizi. Zemanovo vyjádření pokládá za nešťastné, nevidí to ale jako útok na svobodu slova. Uvedl, že Zemanův projev příliš neslyšel vzhledem k tomu, že seděl za hlavou státu. 

Zdroje: