Dnes je středa 7. června 2023., Svátek má Iveta a Slavoj
Počasí dnes 21°C Dešťové přeháňky

Zelenskyj pro AP: Bachmut musíme ubránit, pozvali jsme Si Ťin-pchinga, čekáme na zbraně

Zelenskyj pro AP: Bachmut musíme ubránit, pozvali jsme Si Ťin-pchinga, čekáme na zbraně
krajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Sumskou oblast na severovýchodě země | zdroj: Profimedia / AFP PHOTO / HANDOUT / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS OFFICE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

„Jsme připraveni ho přivítat,“ řekl Zelenskyj AP, jejíž zpravodajové i ho doprovázeli při cestě vlakem po Ukrajině. Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku Si se Zelenským nehovořil, připomněla agentura Reuters.

Minulý měsíc Čína zveřejnila dvanáctibodový plán „politického řešení ukrajinské krize“. Mimo jiné v něm vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzvala ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásila k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.

Zelenskyj v reakci už dříve uvedl, že Kyjev by měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, zároveň ovšem upozornil, že s některými body nesouhlasí. Některá americká média mezitím informovala, že Si by měl po své návštěvě Moskvy se Zelenským telefonicky hovořit.

Si o konfliktu na Ukrajině jednal minulý týden s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rozhovory však nepřinesly bezprostřední pokrok v otázce ukončení války.

Zelenskyj v rozhovoru s AP také zopakoval odhodlání Ukrajiny dále bránit Ruskem obléhané město Bachmut, které je podle Reuters dějištěm nejkrvavější pěchotní bitvy od druhé světové války. Uvedl, že Putin by dobytí města mohl „prodat“ ruské společnosti, ale i Číně nebo Íránu, jako ruské vítězství. „Pokud ucítí krev - ucítí, že jsme slabí - bude tlačit, tlačit a tlačit,“ řekl ukrajinský prezident na Putinovu adresu.

Zelenskyj vyjádřil obavy, že v případě ukrajinské porážky u Bachmutu by on sám tlak pocítil rychle - jak ze strany mezinárodního společenství, tak uvnitř své vlastní země. „Naše společnost se bude cítit unavená. Naše společnost mě bude tlačit k tomu, abych s nimi (s Ruskem) uzavřel kompromis,“ dodal.

Ukrajinský prezident poděkoval za západní pomoc s výzbrojí nutnou pro úspěšnou obranu proti Rusku. Současně ale připomněl, že část slíbených zbraní Ukrajina dosud nedostala, například systémy protivzdušné obrany Patriot. Upozornil rovněž, že jedna evropská země poslala Kyjevu jiný systém protivzdušné obrany, který je ale nefunkční a musí se „znovu a znovu“ opravovat. Jméno země neuvedl.

Zelenskyj navštívil Sumskou oblast, hovořil o vítězství ve válce s Ruskem

V úterý Zelenskyj  navštívil Sumskou oblast na severovýchodě země, kterou ukrajinské ozbrojené síly osvobodily od ruské invazní armády před rokem. Prezident v posledních dnech objíždí ukrajinské regiony, z nichž některé se nacházejí u frontové linie, zatímco se očekává ukrajinská protiofenziva.

„V tyto dny a týdny oslavujeme výročí osvobození našich měst a komunit v našich severních regionech,“ řekl Zelenskyj vojákům a civilistům na železniční stanici ve městě Trosťanec. Kromě něj prezident navštívil také obec Ochtyrka. „Naši lidé prokázali, že tento okupant bude poražen námi, naší morálkou, naší ukrajinskou povahou,“ uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociální síti Telegram, kde zveřejnil videa ze své návštěvy Sumské oblasti, a připomněl i další pro Ukrajinu úspěšné bitvy - například o Kyjevskou nebo Černihivskou oblast.

„Je to o našem charakteru - ukrajinské povaze, která zvítězila (loni) na jaře a dozajista zvítězí v této válce,“ dodal. Na jednom z videí je vidět, jak Zelenskyj prochází s ukrajinskými vojáky zákopem na blíže neurčeném místě.

Ruská vojska vtrhla do Sumské oblasti sousedící s Ruskem hned na začátku invaze na konci loňského února. Setkala se s houževnatým ukrajinským odporem a po zhruba měsíční okupaci části této oblasti se stáhla. Podobně se situace vyvíjela v Kyjevské nebo Černihivské oblasti. Ukrajinské úřady zároveň Rusko viní z toho, že příhraniční regiony stále pravidelně ostřeluje a bombarduje.

Zelenskyj v posledních dnech podle médií navštívil mimo jiné Chersonskou a Charkovskou oblast, které se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo v loňském roce z části osvobodit. Dále se vypravil do míst poblíž města Bachmut v Doněcké oblasti, o které ruská invazní vojska a ukrajinští obránci svádějí těžké boje, a v pondělí pak do Záporožské a Dněpropetrovské oblasti. 

Zdroje: