Zelení jsou jednotní, přesvědčoval Stropnický na sjezdu. Strana představila program i logo

AKTUALITA - Aktuality autor: red

Strana zelených na víkendovém sjezdu v Hradci Králové představila nový program, se kterým chce bojovat o přízeň voličů v nadcházejících parlamentních volbách a konečně se vrátit do sněmovny. Ukázali také nové, zjednodušené logo a prozradili stínovou vládu i volební partnery, jimiž jsou členové zaniklého Hnutí Zelení a hnutí Změna. 

Předseda zelených Matěj Stropnický

Předseda zelených Matěj Stropnický,zdroj: Profimedia.cz

"Strana je velmi jednotná. Podařilo se ji spojit s odštěpenými hnutími," prohlásil předseda strany Matěj Stropnický. Hnutí Zelení se v minulosti od strany oddělilo a nyní zaniklo, aby obnovilo spolupráci se Stranou zelených. Hnutí Změna je úspěšné v Libereckém kraji. S kým dalším zelení jednají, dnes Stropnický neřekl. Podle něj může jít o strany napravo i nalevo od středu, ale na základních programových prioritách se partneři musejí shodnout.

Program strany se odvíjí podle principu ekologické daňové reformy. Velké firmy, které těží neobnovitelné zdroje, by měly mít vyšší daně. Naopak podporu by měly dostat formy podnikání, které přinášejí inovace a nezatěžují životní prostředí.

Prioritou zelených je například železniční vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem, bezplatná právní pomoc pro lidi s nízkými příjmy, ochrana soukromí na internetu, ukončení vývozu zbraní do zemí s nedemokratickým režimem nebo zákon o sociálním bydlení, který by mladým lidem nabídl domov místo sociálních dávek.

Do dlouhodobého programu zelení zařadili i aktivní volební právo od 16 let, omezení poslanecké imunity, která by platila jen na výroky a hlasování ve Sněmovně, legalizaci squattingu či možnost manželství osob stejného pohlaví.

Ve stínové vládě Strany zelených zasednou straníci i nezávislí experti. Bude v ní například bývalá předsedkyně strany Jana Drápalová či někdejší liberecký primátor Jan Korytář. "Současná vláda potřebuje odbornou i politickou oponenturu, protože se jí nedostává ze strany opozice," míní Stropnický.

Podnikatel Jiří Hlavenka má na starosti průmysl a obchod, bývalá ředitelka odboru kontroly Ředitelství silnic a dálnic Milena Pošvářová se bude zabývat dopravou. Zahraničí připadlo starostovi Prahy 4 Petru Štěpánkovi, který byl v týmu vyjednávačů o vstupu Česka do EU. Korytář, který reprezentuje Hnutí Změna, je stínovým ministrem pro místní rozvoj.

Strana zároveň proměnila své logo. Je jím velké písmeno Z v zeleném provedení, které má symbolizovat Zelené, změnu a zemi.

V roce 2006 strana uspěla ve sněmovních volbách a stala se součástí vládní koalice. V dalších volbách už ale pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory Parlamentu nepřekonala. Volební průzkumy přisuzují zeleným dlouhodobě tříprocentní podporu voličů. Čtvrt století existující stranu od loňska vede pražský zastupitel a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický.


Tagy: Česko domácí Strana zelených Parlamentní volby česká politika

Zdroje: ČTK