Zavržený Košta opustil hnutí ANO. Lidsky jsou mi na hony vzdálení, řekl

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Bývalý olomoucký hejtman Oto Košta odešel z hnutí ANO. Své rozhodnutí zdůvodnil tak, že nechtěl zůstat po boku lidí, kteří zosnovali jeho únorové odvolání z postu hejtmana.

Bývalá olomoucká tvář hnutí ANO Oto Košta

Bývalá olomoucká tvář hnutí ANO Oto Košta,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Košta ukončil členství 18. dubna. Tvrdí, že nikdy neměl problém s hnutím ANO jako takovým, ale pouze se dvěma lidmi z jeho krajské organizace. "Nedokážu si dneska představit, že bych v tom hnutí vzhledem k tomu, že ti lidé tam v čelných pozicích stále fungují a fungovat budou, že bych tam mohl působit," podotkl.

O vystoupení z ANO byl prý rozhodnutý již delší dobu. "Byla to otázka organizačně-technická, kdy a komu to předat na oblastní centrále ANO," uvedl Košta, který byl loni lídrem ANO pro krajské volby. Nyní je Košta nezařazeným členem krajského zastupitelstva. Koalice ANO, ČSSD a ODS tak má v 55členném zastupitelstvu 29 členů.

Do funkce olomouckého hejtmana byl Košta zvolen loni na podzim. V únoru ho pak nespokojení spolustraníci vyzvali k rezignaci. Košta jejich výzvu odmítl, zastupitelstvo ho poté odvolalo na konci února. Novým hejtmanem byl zvolen Ladislav Okleštěk.

Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdil, že Košta jako hejtman nezvládal řízení kraje. Spolustraníci Koštu kritizovali i za to, že jako svého poradce při předávání úřadu zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze. Ke kritice hejtmana se posléze přidali i tři jeho náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítal reorganizovat úřad a špatně komunikoval s kolegy.

Košta oponoval, že nepochybil, a své odvolání přisoudil mocenským ambicím některých členů krajské organizace ANO. "Opravdu si nedokážu představit, že bych se s těmito lidmi měl dál vídávat. Minimálně naprosto lidsky jsou mi na hony vzdáleni," zdůvodnil Košta po svém odvolání rozhodnutí opustit řady ANO.


Tagy: Olomouc domácí Olomoucký kraj hnutí Ano česká politika regionální politika

Zdroje: ČTK