Zavražděný Němcov odhalil lež o vojácích na Ukrajině, tvrdí ruský opoziční politik

- Aktuality autor: pal

Pozůstalí po vojácích, kteří zahynuli v bitvách na východě Ukrajiny, dostali od ruské vlády podle opozičního ruského politika Ilji Jašina tři milióny rublů, výměnou za mlčenlivost. Jašin pracuje na sborníku o podílu Ruska na ukrajinském konfliktu. Původní autor publikace Boris Němcov byl koncem února zavražděn v centru Moskvy za dosud nevyjasněných okolností. Rusko přítomnost svých vojáků na Ukrajině stále odmítá.  

Ruský opoziční politik Ilja Jašin

Ruský opoziční politik Ilja Jašin,zdroj: Profimedia.cz

Jašin, který Němcovův sborník dokončuje, kontaktoval řadu pozůstalých. Ti ale mají strach, zejména po Němcovově vraždě. Mnozí z nich se nakonec rozhodli promluvit, ale až potom, co jim nepřišla slíbená kompenzace. Ruští vojáci podle Jašina masivně umírali loni v létě při ofenzivě v Doněcké a Luhanské oblasti. Když se ukázalo, že Rusové už útok nemohou zamlčet, začala Moskva hovořit o dobrovolnících na dovolené. Podle pozůstalých v Donbasu zahynulo až 150 ruských vojáků.

Druhá vlna masových úmrtí přišla na přelomu ledna a února roku 2015, kdy na východě Ukrajiny zahynulo nejméně 70 ruských vojáků. Většina z nich padla v tvrdých bojích kolem města Debalceve. Vojáci před odjezdem na frontu museli rozvázat smlouvu s armádou a stali se „dobrovolníky“. Dostali přitom čestné slovo, že se armáda o jejich příbuzné postará, pokud zahynou v boji. Mnozí z příbuzných se ale slíbené kompenzace nedočkali a vyžádali si právní služby. Díky tomu se informace o padlých ruských vojácích dostala k Němcovovi. 

 

Tagy: východní Ukrajina rusko-ukrajinské vztahy

Zdroje: ČTK