Velvyslancem v USA bude zřejmě Kmoníček

- Aktuality autor: pal

Novým českým velvyslancem ve Spojených státech se zřejmě stane Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního výboru Pražského hradu. O jmenování nového šéfa české diplomatické mise v USA bude tajně rozhodovat vláda. Kmoníček v minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii, Indii, při OSN a byl také náměstkem ministra zahraničí Jana Kavana. 

Možná budoucí velvyslanec v USA Hynek Kmoníček

Možná budoucí velvyslanec v USA Hynek Kmoníček,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Pokud to Sobotkův kabinet odhlasuje, Kmoníček ve Spojených státech vystřídá Petra Gandaloviče, který letos ve funkci končí. 

O Kmoníčkově ambici stát se velvyslancem ve Spojených státech se přitom mluví už dlouho. Vše ale záleželo na prezidentu Miloši Zemanovi, jestli ho ze současné funkce uvolní.

Pražský hrad nechce současnou situaci komentovat. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident výběr velvyslanců zásadně nekomentuje. Zároveň zdůraznil, že podobné situace vláda projednává v režimu tajné a konkrétní jména nejsou v této fázi zveřejňována.

Kamennou tvář zachovává i sám Kmoníček. "K nám na Hrad ještě nic nedošlo. A i potom by to bylo tajné," prohlásil zkušený diplomat.

 

Tagy: Česko česká diplomacie česko-americké vztahy

Zdroje: ČTK