Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Zastavení zlodějin, boj s korupcí: Čtěte, ať vás zase nepodvedou

Zastavení zlodějin, boj s korupcí: Čtěte, ať vás zase nepodvedou
zdroj: Profimedia

Nevyčpěla už předvolební hesla o boji s korupcí? Zvlášť když několik politiků, kteří před minulými volbami měli boje s korupcí plná ústa, nakonec sami právě kvůli úplatkům skončili před soudem? Někteří právníci potvrzují, že toho z někdejších slibů politických stran moc nezůstalo, ale přece jen se něco povedlo. Advokátka Hana Marvanová občanům naznačuje, co konkrétního by měli od nových politiků požadovat.

„Je jednoznačné, že státní zástupci dostali doslova zelenou, dřív se takhle nikdy neprověřovaly politické kauzy, i když někdy je to na hraně, ale někdy i za hranou,“ poukazuje advokát Jaroslav Ortman na to, že se rozjela řada vyšetřování, z nichž některá se citelně dotkla i nepoctivých politiků.

Rath – největší úspěch v boji s korupcí

Za momentálně nejzávažnější kauzu, která se dostala před soud, označil Ortman případ bývalého poslance ČSSD a středočeského exhejtmana Davida Ratha. „Vazebně stíhaný poslanec – to tady ještě nebylo, určitě je to dobrý krok ke spravedlnosti,“ prohlásil advokát o kauze, která proslavila současnou vrchní státní zástupkyni v Praze Lenku Bradáčovou. Proto nesouhlasí s ministryní spravedlnosti v demisi Marií Benešovou, že výsledky práce pražské vrchní žalobkyně jsou „nepatrné“.

„To je výrok úplně mimo, ale beru to, že je ovlivněn tím, za kterou stranu paní ministryně v demisi bojuje,“ naznačil advokát ParlamentnímListům.cz, že stíhání stranického kolegy Ratha, které poškodilo i ČSSD, sociální demokratka Benešová objektivně ocenit nedokáže. „Lenka Bradáčová obětovala všechno své profesi, své kariéře. Kritizovat ji, že udělala málo, je úplný nesmysl,“ odmítá kritiku pražské vrchní státní zástupkyně Ortman. Také podle advokátky Hany Marvanové určitě není dotažení Rathovy kauzy až k soudu nevýznamný výsledek.

Jedna vlaštovka jaro nedělá

I podle advokáta Roberta Pelikána je nepochybně úspěch, že se případ Davida Ratha, který dozorovala pražská vrchní státní zástupkyně, dostal až k soudu. Ale je podle něj velice důležité, aby se vyšetřování nezastavilo u jednoho úspěchu. „Jedna vlaštovka jaro nedělá. Je možné se ptát, jestli to nebylo dáno tím, že to v té době byla poměrně významná opoziční postava, je potřeba vidět, jestli se stejným metrem bude měřit i těm, kteří zrovna byli u moci,“ poznamenal skepticky Pelikán.

Podle něj oscilujeme mezi tím, že se státní zástupce stává nezávislým, pak je to skvělé, a mezi druhou variantou, která by byla extrémně nebezpečná, že nedošlo k nezávislosti, ale že naopak se pod politickým vlivem zneužívá státních zástupců, aby vstupovali do politických věcí. Vzhledem k tomu, že během minulého volebního období začala policie vyšetřovat nejen opozičního politika Davida Ratha, ale například i tehdejší koaliční poslance – Vlastu Parkanovou z TOP 09 nebo exposlance ODS, tzv. trafikanty, a dokonce i lidi kolem premiéra Petra Nečase, což nakonec vedlo k pádu vlády, zdá se, že se orgány činné v trestním řízení nezaměřovaly jen na ty, kteří nebyli zrovna u moci.

Politici se snažili zastrašit státní zástupce i policii

Podle advokáta přece jen nějaké nadějné pohyby při vyšetřování korupce nastaly, protože počet případů, kdy se zahajuje trestní stíhání, je poměrně hodně. „Ale budeme si muset počkat, záleží na tom, jestli se věci dotáhnou až k soudu. Rozhodně nemůžeme říci, že je vyhráno. Panuje tu pořád křehká situace, viděli jsme po zásahu, který vedl k pádu vlády, poměrně silné útoky na nezávislost státního zastupitelství, které prošly bez potřebného povšimnutí,“ kritizuje Pelikán, že útoky na státní zástupce měly být odsouzeny jako zcela nepřijatelné. Jmenoval v této souvislosti například exministra spravedlnosti Pavla Blažka, který prohlásil, že prověří přiměřenost zásahu policie, ale zapomněl, že ministr k tomu nemá pravomoc.

Zdroje: