Dnes je čtvrtek 1. května 2025.
Počasí dnes 20°C Polojasno

Reakce: Bartoš odmítá ANO, Stropnický končí

21. 10. 2017 – 16:05 | Zpravodajství | šar

Reakce: Bartoš odmítá ANO, Stropnický končí
Ivan Bartoš v obležení novinářů | zdroj: Profimedia

A je rozhodnuto. Podívejte se, jak na první odhady výsledku voleb reagují politici napříč politickým spektrem. 

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) připustila povolební spolupráci hnutí ANO a ČSSD, ale ve vládě by nechtěla lidovce. Šlechtová to řekla novinářům ve volebním štábu hnutí ANO v sobotu krátce po uzavření volebních místností.

Lidovecký ministr Marian Jurečka má za předčasné na její slova reagovat. "Jedna věc je vyjádření ministryně, druhá věc je vyjádření lidí z vedení jednotlivých stran a hnutí a potom jejich vyjednávacích týmů. Takže mně přijde předčasné výrok paní ministryně komentovat, já to beru jako její osobní názor." 

Šlechtová by byla spokojená, kdyby ANO získalo ve volbách podporu mezi 20 a 25 procenty. Ohradila se proti úvahám o tom, že je kandidátkou ANO na premiérku. Jediným kandidátem ANO je jeho předseda Andrej Babiš, řekla.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek nicméně navrhne, aby hnutí ANO s nabídkou spolupráce primárně oslovilo své dosavadní koaliční partnery ČSSD a lidovce. Mluvit o možné vládní spolupráci chce ale se všemi sněmovními stranami, a to na základě programových priorit. Premiérem by podle něj měl být šéf hnutí Andrej Babiš.

Neúspěch sociálních demokratů 

Podle místopředsedy ČSSD Jana Hamáčka průběžné výsledky sněmovních voleb neukazují na to, že by v nich ČSSD uspěla. Míní, že už se nedá očekávat zásadní změna výsledků.

Hamáček řekl, že rozhodnutí voličů musí ČSSD respektovat a bude si muset udělat analýzu toho, proč ve volbách neuspěla. Za jednu z příčin volebního oslabení označil kauzu těžby lithia v Krušných horách, kterou považuje za neférový útok koaličních partnerů na ČSSD.

O účasti ČSSD ve vládě nechtěl Hamáček spekulovat, podle něj bude o složení kabinetu rozhodovat někdo jiný. Hamáček předpokládá, že prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády hnutí ANO, které podle místopředsedy ČSSD jasně míří k volebnímu vítězství. Situace ve sněmovně ale nebude jednoduchá a Hamáček nevylučuje ani povolební pat v dolní komoře Parlamentu.

Podle ministra vnitra a šéfa Milana Chovance ČSSD zatím nepovede vyjednávání o vládě, se ziskem okolo osmi procent by to bylo podle ministra vnitra a úřadujícího šéfa sociální demokracie Milana Chovance úsměvné. Chovanec to řekl novinářům při příchodu do pražského Lidového domu, kde se od 16:00 sešlo grémium strany.

Veřejnost podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska v dnešních volbách rozhodla, že strany vedené dvěma agenty StB a jedním extremistou mají téměř ústavní většinu. Odkázal tak na vítězství ANO Andreje Babiše, výsledek KSČM vedené Vojtěchem Filipem a hnutí SPD Tomia Okamury. Není podle něj možné složit demokratickou prozápadně orientovanou většinu. "TOP 09 bude v opozici," uvedl na tiskové konferenci.

Zda z výsledků strany vyvodí osobní odpovědnost, oznámí spolustraníkům na úterním zasedání vedení TOP 09. Sněm má TOP 09 naplánován na poslední listopadový víkend.

Stropnický končí 

Matěj Stropnický oznámil, že okamžitě odstupuje z čela Zelených. Strana si nové vedení zvolí v lednu, kdy uspořádá sjezd. Zelení ve sněmovních volbách podle dosavadních výsledků nezískali ani 1,5 procenta hlasů.

"Výsledky nejsou dobré, co k tomu říct," uvedl Stropnický. Doufá alespoň v dosažení důležité hranice 1,5 procenta, aby strana mohla díky příspěvkům státu dále pracovat.

Zelení podle Stropnického zůstávají v Senátu, jehož vliv stoupne ve chvíli, kdy se vlády ujme ANO. "Senát bude důležitou pojistkou," konstatoval.

Ve Straně zelených chce pracovat i nadále jako normální člen. "Budu se bavit se straníky o tom, kam bude strana směřovat, je to strana mého srdce," uvedl.

Bartoš trvá na svém

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po sečtení volebních výsledků v třetině okrsků zopakoval, že jeho strana vyloučila vládní spolupráci s ANO i tichou podporu tohoto hnutí kvůli trestně stíhaným představitelům Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi. Za důvěryhodné naopak považuje politiky hnutí STAN. 

Ve sněmovně bude Pirátská strana nováčkem. S případnými koaličními partnery chce Bartoš řešit hlavně program. Spolupráci by si dokázal představit se STAN i s TOP 09, kde mu ale vadí osoba předsedy Miroslava Kalouska.

Bělobrádek je zklamaný 

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek není nadšený z průběžných výsledků KDU-ČSL ve volbách. Bělobrádek věřil, že strana překročí šest procent. Připustil, že o část voličů mohli lidovci přijít kvůli letnímu rozpadu volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN).

Příčin neuspokojivého průběžného výsledku může být podle Bělobrádka více - jak hodnocení vládního působení strany, tak i konec spolupráce se STAN. "Někteří voliči odešli kvůli tomu, že byli zklamáni z toho, že se STAN jsme nakonec nevytvořili koalici," připustil. Výsledky voleb podle něj bude v pátek vyhodnocovat celostátní výbor KDU-ČSL. Odstoupit ale nehodlá.

Starostové a nezávislí počítají s tím, že budou ve Sněmovně v opozici. Novinářům to po sečtení téměř všech hlasů ve sněmovních volbách řekli šéf strany Petr Gazdík a volební lídr STAN Jan Farský. Podle Farského budou Starostové přicházet s racionálními řešeními a kontrolovat vládu.

SPD zatím neslaví 

Dosavadní výsledky voleb naznačují, že by hnutí Svoboda a přímá demokracie mohlo plnit program, reagoval  místopředseda hnutí Radim Fiala. 

Cest pro povolební vyjednávání se podle Fialy otvírá více, spolupráci s ANO nevylučuje. Připomněl ale, že už dříve SPD odmítla, že by šla do vlády, jejíž ministři by čelili trestnímu stíhání. Babiš přitom před volbami odmítal svou neúčast ve vládě, kterou by sestavovalo ANO.

Nespokojení komunisté

Místopředseda KSČM Pavel Kováčik nepovažuje výsledek KSČM za dobrý. Nevyloučil ani nevyvrátil možnost, že by KSČM podporovala menšinovou vládu hnutí ANO.

"Levicové a protestní hlasy odešly jinam než do tradičních levicových a protestních stran," řekl Kováčik. Podle něj tyto hlasy převzali Piráti, ANO a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, všechny tyto strany jsou podle průběžných výsledků před komunisty.

 

Předchozí článek

Boskovice, doktor Ticho a ti druzí

Následující článek

Komentář: Země, kde Babišovy koblihy létají do pusy