Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 21°C Polojasno

Dobrovský: Sponzorování SPO Lukoilem představuje pro stát nebezpečí

Dobrovský: Sponzorování SPO Lukoilem představuje pro stát nebezpečí
zdroj: tisková zpráva

Bývalý ministr obrany a velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský tvrdí, že sponzorování strany Miloše Zemana ruskou ropnou firmou Lukoil představuje pro náš stát velké bezpečnostní riziko.

Média včera zveřejnila, že největšími sponzory zemanovské Strany práv občanů jsou lobbista Miroslav Šlouf a podnikatel Martin Nejedlý. Ti jsou údajně nejvýznamnějšími spolupracovníky Lukoilu v Česku.

Velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský ale tvrdí, že tento fakt ohrožuje naši samostatnost. „Jestliže strana s penězi z takto problematických zdrojů dosáhne na nějaká křesla ve sněmovně, pak jsme ohroženi. To riziko tu je, a to velice silné," uvedl Dobrovský v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes.

„Podnikatel financuje politickou stranu proto, že ta strana má program, který je pro něj výhodný. Jaký program může být výhodný pro podnik, který reprezentuje nejen ekonomické, ale i politické zájmy ruského režimu? Ten režim určitě není demokratický, to uznávají i ruští komentátoři. Jaké zájmy má Putin na obnovení ruského vlivu na území, které dřív ovládal Sovětský svaz, o tom není třeba vést dlouhou debatu," říká Dobrovský.

Dobrovský: Přijímání takových darů mi připadá nevhodné

Velvyslanec na zmínku, že Nejedlý a Šlouf dávají peníze Zemanovi prý proto, že se jim líbí jako politik, pak odvětil: „Já takové vysvětlení považuji za hloupou hříčku. Přijímání takových darů mi připadá nechutné a nevhodné. Naději mám v tom, že Miloš Zeman se opravdu nestane vítězem těchto voleb."

Podle Dobrovského se Zeman s těmi lidmi dobrovolně spojil, proto není potřeba se ptát na to, že zřejmě ani neví, kdo je sponzorem, jelikož se stará jen o politický program. „Ti lidé mají jeho důvěru," podotkl k tomu Dobrovský.

Velvyslanec také míní, že čím větší bude naše energetická závislost na Rusku, pak tím větší bude ruská snaha ochladit naše závazky vůči spojencům, jako jsou NATO a Spojené státy. „Problém pronikání ruského kapitálu do evropské politiky je vážné ohrožení politické samostatnosti evropských států a Evropské unie vůbec. Směřuje to k rozdělování energetických dodávek do Evropy, tak by to vytvořilo určité napětí mezi státy. Některé mají od Ruska větší výhody, jiné mají problémy," uvedl dále Dobrovský v rozhovoru.

Zeman prý chodí do budov patřících Rusům  

Dobrovský také míní, že problém Zemana není jen v tom, že chodí do budov patřících Rusku, ale hlavně v tom, s kým se tam schází. „Je to jeden z velmi silných důvodů, abych Zemanovu stranu nevolil," zmínil k tomu.

Naráží tak na fakt, že média loni odhalila schůzky Zemana a Šloufa v pražských budovách patřících Rusku a s Ruskem ve velkém obchoduje i další vysoký manažer Stran práv občanů - bývalý komunistický důstojník Zdeněk Zbytek. Toho Dobrovský také považuje za riziko pro bezpečnostní zájmy České republiky.     

Jakýkoliv ruský kapitál v Česku, ať se jmenuje Lukoil, nebo jinak, je vždy podle velvyslannce velmi ovlivnitelný rozhodováním ruské vlády. „Podstata problému je, že ruská vláda může kdykoliv zlikvidovat kteroukoliv firmu nebo podnikatele, který jí nepůjde na ruku. A to podobným způsobem jako firmu Jukos a Chodorkovského," vysvětlil.

                                                                                                                             www.parlamentnilisty.cz