Dabingovou krizi se pokouší uklidnit Prima. Vydala vlastní kodex pro dabéry

- Aktuality autor: pal

Televize Prima zareagovala na spor dabingových studií, herců a zastupujících agentur a přišla s vlastním kodexem výroby dabingu. Nová pravidla ve středu představila mluvčí televize Marie Fianová. 

Ilustrační foto: Situace v českém dabingu se snad uklidní

Ilustrační foto: Situace v českém dabingu se snad uklidní,zdroj: Profimedia.cz

"Českou dabingovou scénou již delší dobu hýbou mnohé diskuze nad jeho budoucností. Situace ztrácela na přehlednosti a naše pozice byla často prezentována zkresleně, což nebylo příjemné ani pro jednu stranu. Proto jsme se rozhodli naše stanoviska zveřejnit a dát jim formu transparentního kodexu," vysvětlil generální ředitel Primy Marek Singer.

Herci zatím kodex nekomentují, vyjádří se k němu za několik dní. "V pátek 10. dubna se k tomu uskuteční schůzka dabingové sekce, která vydá prohlášení," dodal prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Asociace má přitom vlastní "dabingový kodex." 

Kodex má celkem třináct bodů, ve kterých se např. píše, že dabing je týmová práce, ale hlavním garantem kvality je výrobní dabingové studio, vedoucí dramaturg a režisér českého znění. Ke všem profesím, které se na dabingu podílejí, se přistupuje stejně, bez ohledu na to, jestli vystupují sami za sebe nebo jsou zastupováni agenturou.

Právě herce, kteří bojovali za lepší podmínky a nechali se zastupovat agenturou ManpowerGroup (MPG), odmítala studia obsazovat. Na protest proti situaci v českém dabingu loni v září vystoupili členové Herecké asociace z poroty ceny Františka Filipovského.

Tagy: Česko český dabing české umění umění a kultura televize a kino

Zdroje: ČTK