Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

'Český postoj k Moskvě je jasný, když se Zeman dostal na Hrad za peníze Lukoilu'

'Český postoj k Moskvě je jasný, když se Zeman dostal na Hrad za peníze Lukoilu'
Slavný ruský šachový velmistr patří k hlasitým kritikům Kremlu | zdroj: Profimedia

Německo by mohlo sehrát zásadní roli v rámci konfliktu Ukrajiny a Ruska, ale vzhledem k lobbistickému úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina se toho od německé kancléřky Angely Merkelové zatím příliš čekat nedá, říká jeden z kritiků ruského režimu Garri Kasparov. Vstřícný postoj Česka vůči Rusku vysvětluje ruskými penězi.

"Spíš než přítomnost ruského podnikání tam spíš hrají roli ruské peníze a zjevný závazek hlavně českého prezidenta, který se do čela země dostal za peníze Lukoilu, nemluvě o českém exprezidentovi Václavu Klausovi, který otevřeně podporuje Putina," prohlásil slavný ruský opozičník v rozhovoru s ukrajinskou televizí TSN.

Svým postojem Zeman a další evropští politici, kteří neodsuzují postup Ruska, podle Kasparova uráží historickou památku vlastních občanů.

"Samotný fakt, že političtí představitelé Česka, Slovenska a Maďarska mohou podporovat Putina, je urážkou památky občanů těchto zemí, kteří zemřeli pod pásy sovětských tanků v roce 1956 a 1968," prohlásil Kasparov.

Nejtvrdší postoj k Rusku podle něj zaujímá Británie, která ale v Evropě "nehraje takovou roli". A od Francie se nedá čekat vůbec nic, říká opozičník.  

"Merkelová proto musí hledat nějaký algoritmus součinnosti s těmi státy, které v současné době usilují o zrušení sankcí. To jsou země, které jsou v různých podobách závislé na Rusku, což je řekněme Maďarsko, Řecko, Kypr," upřesnil Kasparov. 

Ruský šachový velmistr patří k dlouholetým a ostrým kritikům Putinovy vlády a šéfa Krelmu přirovnává k Hitlerovi.

Zdroje:
TSN.ua