Dnes je sobota 24. února 2024., Svátek má Matěj
Počasí dnes 8°C Skoro zataženo

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos končí ve funkci výkonného ředitele

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos končí ve funkci výkonného ředitele
Šéf Amazonu Jeff Bezos | zdroj: Profimedia

Bezose nahradí Andy Jassy, který nyní řídí cloudové aktivity Amazonu. Bezos se stane výkonným předsedou správní rady podniku. Amazon dnes rovněž oznámil, že jeho čtvrtletní tržby poprvé překonaly hranici 100 miliard dolarů.

Bezos založil společnost Amazon v roce 1994 a časem z ní vytvořil největší internetový obchod na světě. V současnosti je podle indexu miliardářů agentury Bloomberg druhým nejbohatším člověkem na světě, a to s majetkem v hodnotě 188 miliard dolarů (přes čtyři biliony Kč).

Výměna na postu výkonného ředitele by se měla uskutečnit během třetího čtvrtletí. „Jako výkonný předseda se budu nadále účastnit důležitých aktivit Amazonu,“ upozornil sedmapadesátiletý Bezos. Dodal, že zároveň získá více času a energie na své další zájmy.

„V roli výkonného předsedy chci svou energii a pozornost zaměřit na nové produkty,“ píše Bezos v e-mailu zaměstnancům, „Andy je v naší společnosti dobře známý a je v Amazonu skoro stejně dlouho jako já. Bude vynikajícím leaderem a má moji plnou důvěru.“

Amazon dnes oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 44 procent na 125,6 miliardy dolarů. Čtvrtletní čistý zisk firma více než zdvojnásobila na 7,2 miliardy dolarů. Za celý loňský rok tak vydělala rekordních 21,3 miliardy dolarů, napsala agentura DPA.

Čtvrtletní tržby překonaly očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali na 119,7 miliardy dolarů. Amazon v poslední době těží ze silného růstu zájmu spotřebitelů o nákupy prostřednictvím internetu, který je důsledkem pandemie covidu-19.

Zdroje: