Žádná další cla. Čína a Spojené státy dosáhly předběžné dohody

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 12. 2018 18:13) - Aktuality autor: roj

V americko-čínské celní válce došlo k příměří, obě velmoci se shodly na předběžné dohodě. Bude platit od 1. ledna, kdy nebudou uvalena žádná nová cla a země budou intenzivněji pokračovat v rozhovorech. Postupně by se dosavadní omezení měla zcela odstranit, mimo jiné výměnou za to, že Čína začne zvyšovat svůj dovoz z USA. Podle ekonomů je to dobrá zpráva i pro Česko. 

Čínsko-americké jednání vedli čínský prezident Si Ťin-pching (první zleva) a jeho americký protějšek Donald Trump

Čínsko-americké jednání vedli čínský prezident Si Ťin-pching (první zleva) a jeho americký protějšek Donald Trump,zdroj: Profimedia.cz

Trump slíbil, že od 1. ledna nezvýší clo na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč), na 25 procent ze současných deseti procent. Nebudou zavedena ani žádná jiná cla. Peking zastoupený prezidentem Si Ťin-pchingem pak souhlasil, že koupí blíže neurčený, ale velmi podstatný objem zemědělského, energetického a průmyslového zboží a dalších produktů z USA.

Čína je také ochotná schválit odmítnutou dohodu americké firmy Qualcomm o převzetí nizozemského výrobce polovodičů NXP Semiconductors, pokud obdrží novou žádost. V červenci Qualcomm odstoupil od převzetí NXP, protože čínský regulátor dohodu zamítl. Čína rovněž začne okamžitě kupovat zemědělské produkty od amerických farmářů.

Trump v rozhovoru s novináři na palubě letadla cestou z Argentiny chválil svoji dohodu. "Je to neuvěřitelná dohoda," prohlásil. Podle něj Čína v rámci dohody nakoupí obrovské množství zemědělských a dalších produktů z USA. "Bude to mít neuvěřitelně pozitivní dopad na zemědělství."

Bílý dům dodal, že pokud dohoda s Čínou o obchodu, včetně ochrany duševního vlastnictví, technologických transferů, necelních bariér, kybernetických krádeží a zemědělství, nebude dojednaná do 90 dní, současná desetiprocentní cla se zvýší na 25 procent.

"Z hlediska české ekonomiky je příměří mezi první a druhou nejsilnější ekonomikou světa příznivou zprávou," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Zvolnění napětí díky příměří zvýší důvěru investorů v rizikovější rozvíjející se trhy, mezi které počítá mezinárodní investorská komunita i ČR. Lze tedy očekávat růst akcií i posilování měn rozvíjejících se trhů, včetně české koruny. Dolar by měl naopak oslabit. Pokud se budou jednání zdárně vyvíjet od samého počátku, rapidně klesá pravděpodobnost, že by Česká národní banka na svém prosincovém zasedání opět přikročila ke zvýšení úroků, dodal Kovanda.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) obchodní válka vyvíjí tlak na hospodářský růst obou zemí. Washington letos uvalil cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 250 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). Čína odpověděla zavedením vlastních cel na americké zboží. Trump navíc opakovaně pohrozil zavedením cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA, jehož hodnota v loňském roce činila více než 500 miliard dolarů.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou ale i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Trump také obviňuje Čínu, že využívá predátorské taktiky, aby získala americkou technologii, včetně toho, že nutí americké společnosti odevzdat svá obchodní tajemství výměnou za napojení na čínský trh.

Tagy: Čína Spojené státy americká politika čínská politika čínská ekonomika americká ekonomika mezinárodní obchod cla

Zdroje: ČTK