Americko-čínské napětí roste dál. Trump skutečně uvalí clo na zboží z Číny

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Americký prezident Donald Trump splnil svůj předvolební slib i hrozby z posledních týdnů a rozhodl se zaútočit na deficit domácího obchodu s Čínou. Brzy by měl oficiálně představit seznam zhruba 800 čínských produktů v celkové hodnotě až 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč), na které uvalí cla. Peking už dříve varoval, že okamžitě přijme odvetná opatření.

Čína už pohrozila Američanům odvetou za uvalení cla na své zboží

Čína už pohrozila Američanům odvetou za uvalení cla na své zboží,zdroj: Profimedia

Zatím není jasné, kdy začnou cla platit. Podle obchodního zákona z roku 1974, na který se Trump při zavádění cel odvolává, může jejich aktivaci odložit o 30 dní. Poté může cla odložit o dalších 180 dní, pokud úřad amerického obchodního zástupce zjistí, že jednání s Čínou pokročila. Trump tvrdí, že cla jsou odvetou za postup Číny v oblasti duševního vlastnictví.

Očekává se, že po jejich oznámení Čína zavede odvetná cla na dovoz amerického zboží, jako sóji, hovězího, automobilů, chemikálií a letadel. Tento seznam Čína představila na počátku dubna.

Rozhodnutí o uvalení dalších cel na čínské zboží přichází po jednání mezi zástupci USA a Číny zaměřená na zvýšení nákupů amerických zemědělských a energetických komodit Pekingem a snížení obchodního deficitu s Čínou. Americký ministr obchodu Wilbur Ross se tento měsíc setkal s představiteli Číny, kteří mu předložili návrh na koupi dalších komodit a průmyslového zboží za zhruba 70 miliard USD. Podle zdrojů však Trump nabídku nepřijal, napsala agentura Reuters.

Důsledek předvolební kampaně

Obchodní politika Trumpa by se také mohla dostat do kolize se snahou zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní, upozornila agentura AP. Trump dlouho slibuje, že splní své předvolební sliby a zasáhne proti tomu, co označuje za nekalé čínské obchodní praktiky. Cla však mohou zkomplikovat jeho snahy zajistit si podporu Číny při jednáních se Severní Koreou.

Americká vláda také pracuje na návrhu omezení čínských investic, který by měl být hotov do konce června. Trump zatím nenaznačil, že by chtěl od tohoto záměru ustoupit.

Trump učinil ze snížení deficitu obchodu s Čínou jeden z klíčových bodů své předvolební kampaně. Čínu viní z nekalých obchodních praktik, mimo jiné z krádeží amerického duševního vlastnictví. Loni deficit obchodu USA s Čínou činil 336 miliard USD. Trump již dříve žádal Čínu, aby svůj obchodní přebytek s USA snížila až o 200 miliard USD.

Tagy: Čína zahraničí Spojené státy americké čínská ekonomika americká ekonomika

Zdroje: ČTK