Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Za exděkana se postavil autor knihy, jíž měl opsat

Za exděkana se postavil autor knihy, jíž měl opsat
zdroj: tisková zpráva

Za bývalého děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně Martina Svobodu se postavil spoluautor knihy, kterou Svoboda podle kritiků opsal.

Podle ekonoma Christiana Röhla se Svoboda na knize podílel. V Německu dílo vyšlo pod jménem německých spoluautorů Röhla a Wernera Heussingera, v Česku pod Svobodovým jménem. Zprávu přinesl Český rozhlas. Bývalý děkan v úterý kvůli podezření z plagiátorství odstoupil z funkce. 

"To, že jeho jméno nebylo uvedeno v Německu na titulu knihy, ale pouze jméno kolegy Heussingera a moje, a naopak naše jména nejsou uvedena u českých titulů, nýbrž jen jeho jméno, odpovídá naší interní dohodě," řekl Röhl německé redakci Českého rozhlasu 7 - Radiu Praha. 

Podle Röhla je nařčení Svobody z plagiátorství zcela neopodstatněné. "Nejvýznamnějším přínosem pana Svobody byly vědecké poznatky, které jsou v knize obsaženy. Všechny ty základní propočty a interpretace - to vše pochází od pana Svobody," uvedl Röhl. 

Případ projedná zvláštní komise, kterou sestaví rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Svoboda v úterý řekl, že své vysvětlení přednese až před komisí. Věří, že se dokáže obhájit. Fakultu prozatím povede proděkan pro studium Martin Kvizda. 

Fiala nejprve osobně požádal Svobodu o vysvětlení. Bývalý děkan jej však nepřesvědčil. "Aniž bych chtěl předjímat rozhodnutí komise, jsem přesvědčen, že došlo k pochybení, které není slučitelné s funkcí děkana," uvedl Fiala. Svoboda podle něj nyní musí obhájit svou odbornou kompetenci a profesní etiku. 

Svobodovi kritikové tvrdí, že jeho knihy Jak investovat aneb Anatomie burzovních lží a Jak ovládnout finanční trhy jsou téměř doslovným překladem z německého originálu Generation Zertifikate - Die Emanzipation der Geldanlage. Knihy mají stejné názvy kapitol a podobný obsah. 

Svoboda byl v čele fakulty od roku 2008. Je docentem na katedře financí. V odborné práci se věnuje například finančním trhům, osobním financím, cenným papírům a investování. V oficiálním seznamu publikovaných článků, monografií a dalších textů má několik stovek položek.