Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Nečas: Kdyby se hlasovalo, Topolánek už předsedou není

Nečas: Kdyby se hlasovalo, Topolánek už předsedou není
zdroj: tisková zpráva

Bylo by naivní si myslet, že se voda vyčistila. Ve čtvrtek to na výkonné radě ODS nebude žádná formální schůze. Řekl to místopředseda Petr Nečas v pořadu Interview ČT 24.

Petr Nečas ve středu přiznal, že Mirek Topolánek byl se svým přesvědčením zůstat předsedou a lídrem ODS do voleb při úterním jednání stranického grémia v oslabení.

"Pokud by proběhlo hlasování, i pan předseda přiznal, že to většinové stanovisko bylo jiné než jeho," řekl Nečas ČT.

Sám Nečas je lídrem ODS ve Zlínském kraji. Z tamního sdružení přišel Topolánkovi v pondělí dopis poslance Jaroslava Plachého vyzývající ho k rezignaci. Obsah dopisu jednomyslně schválila zlínská ODS, takže ho lze považovat za výzvu z krajského sdružení strany.

Nečas ve středu potvrdil, že toto stanovisko hájil i on. "Moje stanovisko bylo mezi těmi, kdo měli odlišný názor než Mirek Topolánek. Já jsem včera vyjádřil názor, že jeho odchod by ODS před volbami pomohl."

Zároveň Nečas přiznal, že jednou z možností, která se na grémiu probírala, bylo to, že by ODS do voleb v pozici lídra vedl právě on. "Byla to jedna z možností," řekl Nečas. A dodal, že by se jí případně nebránil. "Pokud bych byl před takovou výzvu postaven, bezesporu já bych před žádnou prací neutekl."

Tím, že Topolánek v pozici setrval, ponese podle Nečase předseda ODS "dramaticky vyšší odpovědnost" za výsledek voleb, než je obvyklé.

Čtvrteční jednání? Nebude to žádná formalita

Topolánka čeká ve čtvrtek v rámci strany další hájení, tentokrát před výkonnou radou. Její jednání mají ve stranické hierarchii hned po kongresech nejsilnější váhu.

Předsedu sice rada odvolat nemůže, případné odmítavé stanovisko směrem k setrvání Mirka Topolánka v čele ODS by ale šéf strany nemohl brát na lehkou váhu. Voličům by se totiž dostalo zprávy, že občanští demokraté před volbami za svým předsedou nestojí.

Nečas naznačil, že si Topolánek před jednáním rozhodně nemůže být ničím jist. "Je naprosto namístě, aby to nebylo jen formální jednání. (...) Zítra proběhne otevřená diskuse a já jsem přesvědčen, že drtivá většina přijme takový postoj, který bude prospěchem pro volební výsledek ODS."

"Bylo by naivní myslet si, že se voda vyčistila," prohlásil místopředseda ODS. Nepřímo tak potvrdil slova svého kolegy ze zlínské ODS, poslance Jaroslava Plachého, který ve středu v rozhovoru pro server ParlamentniListy.cz řekl, že negativní názor na působení Topolánka v čele strany ve Zlínském kraji trvá.

Na přímý dotaz, zda Mirek Topolánek ještě do voleb může padnout, Nečas odpověděl mnohoznačně: "Já teď nechci spekulovat." Zároveň ale připomněl Topolánkova slova z úterý, kdy předseda ODS řekl, že odstoupit nehodlá a je připraven "vést ODS do vítězných voleb."

                                                                                                                         www.parlamentnilisty.cz