Z drsného vězení si místo šrámů odnesl potetované kabelky a úspěšný byznys

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Dostat se do mexického vězení je jedna z nejhorších věcí, která někoho může potkat. "Nápravná zařízení" v Mexiku patří k nejdrsnějším na světě a místo napravených zločinců z nich vycházejí nové zločinecké posily. A jako památku si odtud odnášejí tetování. Vězeňským uměním se nechal inspirovat muž, který se za mříže dostal omylem. Teď díky tomu úspěšně podniká. 

Danny Trejo ve snímku Five Thirteen. Ilustrační foto

Danny Trejo ve snímku Five Thirteen. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Když se Jorge Cueto-Felgueroso před třemi lety ocitl nepravomocně odsouzený pro podvod v jedné z nejobávanějších mexických věznic Puente Grande, zmítala jím beznaděj. Přesvědčený o své nevině byl umístěn do nápravného zařízení s 13 tisíci vězni, kde se často rekrutují noví členové zločineckých band.

A na každém kroku tam člověk narazí na nějaké tetování.

Právě pohled na drsné obrázky na tělech spoluvězňů ho přivedly na myšlenku, která pomohla přečkat pobyt za mřížemi jemu i mnoha dalším. Začal nabízet spoluvězňům znalým tetovacích technik, aby podobným způsobem jako na kůži lidskou přenášeli své vzory i na povrch kabelek.

Za necelý rok se dočkal nového verdiktu stvrzujícího jeho nevinu a venku z vězení expandoval svou firmu. V současné době prodává až 600 kabelek, tašek či peněženek měsíčně a rozjel i výrobu triček. Jeho obchod zaměstnává na 200 lidí většinou z prostředí věznic, kteří si vydělají až 6000 pesos (9000 korun), což je i desetkrát více, než nabízejí úřady za běžnou práci ve vězení.

prison art

Jorge Cueto-Felgueroso s kabelkami "z vězení",zdroj:Profimedia.cz

A hlavně, přispívá k tomu, aby se z vězení nevracelo více zločinců, než do něj přišlo. "Problémem Mexika je, že vinní a nevinní lidé jsou ve věznicích dlouhou dobu pohromadě, protože soudy fungují velmi pomalu. Možnosti slušné práce (ve věznicích) neexistují, proto je pro mnohé jediným způsobem, jak z toho ven, cesta zločinu," popsal své zkušenosti osmačtyřicetiletý Cueto-Felgueroso.

Není jediným, který nabízí práci a novou životní naději mexickým vězňům. Za mřížemi hledají šikovné ženy také dvě sestry vlastnící obchody s dámskými doplňky a bytovými dekoracemi. Cílem je prý - kromě úspěchu vlastní firmy - pomoci matkám ke slušnému výdělku, aby mohly z vězení finančně podporovat své rodiny.

"Není naší rolí soudit je nebo je zachraňovat. Snažíme se s nimi pracovat, aby dostaly důstojnou šanci pohnout se kupředu," řekla jedna ze sester Diana Martínezová-Erazová.

Podobnou myšlenkou se inspirovaly i další firmy. Vězni tvoří dekorace oděvů či obuvi nebo se stávají zaměstnanci divadelního spolku pořádajícího vystoupení, na něž chodí stovky diváků. "Je to pro ně životní šance jak uniknout z té černé díry," řekla herečka Itari Martaová, která je spoluzakladatelkou zmíněného spolku.

Tagy: zahraničí Mexiko zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK,BBC