Z drsného vězení si místo šrámů odnesl potetované kabelky a úspěšný byznys
5. 12. 2015 – 10:30 | Magazín | red

Dostat se do mexického vězení je jedna z nejhorších věcí, která někoho může potkat. "Nápravná zařízení" v Mexiku patří k nejdrsnějším na světě a místo napravených zločinců z nich vycházejí nové zločinecké posily. A jako památku si odtud odnášejí tetování. Vězeňským uměním se nechal inspirovat muž, který se za mříže dostal omylem. Teď díky tomu úspěšně podniká.
Když se Jorge Cueto-Felgueroso před třemi lety ocitl nepravomocně odsouzený pro podvod v jedné z nejobávanějších mexických věznic Puente Grande, zmítala jím beznaděj. Přesvědčený o své nevině byl umístěn do nápravného zařízení s 13 tisíci vězni, kde se často rekrutují noví členové zločineckých band.
A na každém kroku tam člověk narazí na nějaké tetování.
Právě pohled na drsné obrázky na tělech spoluvězňů ho přivedly na myšlenku, která pomohla přečkat pobyt za mřížemi jemu i mnoha dalším. Začal nabízet spoluvězňům znalým tetovacích technik, aby podobným způsobem jako na kůži lidskou přenášeli své vzory i na povrch kabelek.
Za necelý rok se dočkal nového verdiktu stvrzujícího jeho nevinu a venku z vězení expandoval svou firmu. V současné době prodává až 600 kabelek, tašek či peněženek měsíčně a rozjel i výrobu triček. Jeho obchod zaměstnává na 200 lidí většinou z prostředí věznic, kteří si vydělají až 6000 pesos (9000 korun), což je i desetkrát více, než nabízejí úřady za běžnou práci ve vězení.
Jorge Cueto-Felgueroso s kabelkami "z vězení"
| zdroj:
Profimedia
A hlavně, přispívá k tomu, aby se z vězení nevracelo více zločinců, než do něj přišlo. "Problémem Mexika je, že vinní a nevinní lidé jsou ve věznicích dlouhou dobu pohromadě, protože soudy fungují velmi pomalu. Možnosti slušné práce (ve věznicích) neexistují, proto je pro mnohé jediným způsobem, jak z toho ven, cesta zločinu," popsal své zkušenosti osmačtyřicetiletý Cueto-Felgueroso.
Není jediným, který nabízí práci a novou životní naději mexickým vězňům. Za mřížemi hledají šikovné ženy také dvě sestry vlastnící obchody s dámskými doplňky a bytovými dekoracemi. Cílem je prý - kromě úspěchu vlastní firmy - pomoci matkám ke slušnému výdělku, aby mohly z vězení finančně podporovat své rodiny.
"Není naší rolí soudit je nebo je zachraňovat. Snažíme se s nimi pracovat, aby dostaly důstojnou šanci pohnout se kupředu," řekla jedna ze sester Diana Martínezová-Erazová.
Podobnou myšlenkou se inspirovaly i další firmy. Vězni tvoří dekorace oděvů či obuvi nebo se stávají zaměstnanci divadelního spolku pořádajícího vystoupení, na něž chodí stovky diváků. "Je to pro ně životní šance jak uniknout z té černé díry," řekla herečka Itari Martaová, která je spoluzakladatelkou zmíněného spolku.