Tenká hranice mezi humorem a důstojností

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Vtipy o Khonovi s Roubíčkem patří do zlatého fondu evropského humoru s židovskou tématikou. Představte si ale situaci, že by se Židé vzbouřili a napadli to soudně, protože by je považovali za příliš rasistické a nedůstojné? Taková situace totiž nastala v Indii. Jedna tamní právnička vytáhla do boje proti vtipům o "hloupých" sikzích

Dva sikhové na výletě! Děláme si legraci, přirozeně

Dva sikhové na výletě! Děláme si legraci, přirozeně,zdroj: ThinkStock

Sikh volá lékaři. "Doktore, moje žena je těhotná a právě začala mít bolesti." "To je její první dítě?" ptá se lékař. "Ne, tady je její manžel," odpovídá sikh.

Toto je jeden z mnoha vtipů na adresu indických sikhů, které jsou v zemi podobně rozšířené jako jinde například vtipy židovské. A většina lidí je pokládá za neškodné - ne tak ovšem sikhská právnička Harvindar Čaudhuríová. Nejvyššímu soudu už předložila seznam zhruba šesti desítek vtipů na adresu dvacetimilionové sikhské komunity, které chce nechat zakázat.

V bezprecedentní žádosti zaslané soudu Čaudhuríová uvedla, že existuje více než 5000 internetových stránek s vtipy, které zobrazují sikhy jako "pitomé, zaostalé, bláhové, naivní, neznalé angličtiny či jako symboly hlouposti a pošetilosti".

Tyto vtipy podle jejího názoru "porušují základní právo na důstojný život", a proto by měly být zakázány. Soudci souhlasili, že její žádost zváží, ale zároveň se ptají, proč o podobný zákaz usiluje.

"Mnoho lidí, které známe, bere podobné vtipy sportovně. Nemusí jít o urážku, ale jen o komické výroky existující čistě pro pobavení. Můžeme se snažit je zakázat, ale sami sikhové se často budou stavět proti tomu," citovala BBC jednoho ze soudců.

Právnička Čaudhuríová s tím však rozhodně nesouhlasí a říká, že už nehodlá nechat tyto "urážky" dál bez povšimnutí. "Co je moc, je moc. My sikhové musíme trpět celoživotní posměšky. Moje děti se chtějí vzdát svého sikhského příjmení, protože jsou terčem zesměšňování. A když proti tomu protestuji, lidi říkají, že jsem sikhská žena, a tak musím být šílená," dodala. "Ty vtipy jsou prokletím sikhů. Musí zmizet."

Čaudhuríová spojuje "rasismus, nenávist a sexuální obtěžování", kterému byla v životě vystavená, s vtipy na sikhskou komunitu. A dodává, že její rodina byla ohrožena během protisikhských nepokojů v roce 1984 v Dillí, při nichž zahynulo více než 2000 lidí.

"Hádala jsem se u soudů s kolegy právníky, kteří dělali vtipy na sikhy. Rozdávala jsem facky lidem, kteří na mou adresu tyhle žerty trousili. A vím o případu sikhských novomanželů, kterých se nesmírně dotklo, když jako svatební dar dostali knihu sikhských vtipů," vysvětluje Čaudhuríová svou motivaci.

Nyní se snaží dát dohromady podporu, která by jí mohla pomoci prosadit soudní zákaz vtipů. Na její stranu se postavil nejmenovaný sikhský poslanec, vysoká škola či skupina dohlížející na sikhské chrámy v Dillí. "Indie by měla dospět a přestat se chovat jako dítě, které u stolu poslouchá s vykulenýma očima a směje se hloupostem. Toto musí přestat navzdory skutečnosti, že se těšíme daru svobody projevu," napsal jeden sikhský komentátor.

Mnozí jsou přesvědčeni, že vtipy na adresu sikhů jsou stejně neškodná zábava jako všechny vtipy sázející na stereotypy spojené s nějakou rasou. Existují vtipy o Italech, Skotech, Angličanech či Polácích, a v Indii například existuje spousta vtipů sázejících na stereotypy u Bengálců (jeden Bengálec je básník, dva Bengálci jsou filmová společnost, tři Bengálci jsou politická strana, čtyři Bengálci jsou dvě politické strany).

Nikdo moc neví, kdy se vtipy na adresu sikhů staly součástí celoindického humoru, ale knížky sikhských vtipů, z nichž mnohé napsali sami sikhové a několik i nejznámější sikhský spisovatel Khušvant Sinh, jsou na trhu už hodně dlouho. S nástupem internetu a chytrých telefonů se vtipy na adresu sikhů staly skutečným průmyslem. Po celé Indii existují tvůrčí dílny píšící a prodávající tyto vtipy do telefonů.

Indická sikhská komunita, která v celé Indii představuje jen zhruba dvě procenta obyvatel, patří mezi nejúspěšnější menšiny v zemi. Díky pracovitosti a podnikavosti sikhové dominují v ozbrojených silách, podnikání, ve sportu i zemědělství. Rádi cestují a pracují - a úspěšně se usazují - po celém světě.

VYBRANÉ VTIPY NA ADRESU SIKHŮ, KTERÉ CHCE ČAUDHURÍOVÁ ZAKÁZAT

Sikh sloužícímu: "Běž zalít květiny."

Sloužící: "Ale vždyť prší, pane.

Sikh: "To nevadí, vezmi si deštník a běž."

---

Učitel: "Jak se říká spícímu prehistorickému tvorovi?"

Sikh: "Chráposaurus!"

---

Učitel: "Jakým jazykem se mluví na Kubě?"

Sikh: "Kubickým."

---

Šéf: "Místo narození?"

Sikh: "Indie."

Šéf: "Která část?"

Sikh: "Jak, která část? Celý jsem se narodil v Indii."

---

Šéf: "Datum narození?"

Sikh: "Třináctého října."

Šéf: "Který rok?"

Sikh: "Každý rok."

Tagy: Indie zahraničí zvyky a tradice zajímavosti a kuriozity umění a kultura

Zdroje: ČTK,BBC