Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 9°C Skoro zataženo

Čína zakořeňuje v Africe. Investuje tam v přepočtu 1,5 bilionu korun

5. 12. 2015 – 13:34 | Zpravodajství | red

Čína zakořeňuje v Africe. Investuje tam v přepočtu 1,5 bilionu korun
Čínský prezident přivezl do Afriky peníze. Na snímku ho vítá v Pretorii první pár Jihoafrické republiky | zdroj: Profimedia

Bezúročné půjčky, školné pro tisíce Afričanů a další investice v celkové hodnotě 60 miliard dolarů (v přepočtu 1,5 bilionu korun) slíbila Čína na rozvoj Afriky. Čínský prezident Si Ťin-pching to oznámil k příležitost prvního čínsko-afrického summitu, který se uskuteční na africkém kontinentu. 

"Čína se rozhodla poskytnout finanční pomoc v celkové výši 60 miliard dolarů, včetně pěti miliard v půjčkách s nulovým úrokem a 35 miliard dolarů v půjčkách s preferenčními úrokovými sazbami," prohlásil v pátek čínský prezident před více než 35 hlavami afrických států na summitu v jihoafrickém Johannesburgu.

Oznámení přichází v době, kdy takzvaný černý kontinent trápí klesající ceny surovin. Klesající ceny komodit zčásti souvisí také ze zpomalováním čínského hospodářského růstu.

Peníze mají jít v příštích třech letech na financování deseti programů v oblastech, jako je zemědělství, industrializace, odstraňování chudoby nebo ochrana životního prostředí. Nejméně rozvinutým africkým zemím Si rovněž slíbil smazat "vládní dluhy" s nulovým úrokem a splatností na konci tohoto roku.

Africké unii slíbil poskytnout pomoc 60 milionů dolarů, především na financování mírových operací.

"Čína je hlavním obchodním partnerem Afriky," prohlásil hostitel summitu, jihoafrický prezident Jacob Zuma. "Toto partnerství může mít pro Afriku jedině pozitivní výsledky," uvedl také s poukazem na to, že Afrika představuje zhruba třetinu světové populace.

Čína, která je druhou největší ekonomikou světa po USA, má na takzvaném černém kontinentu více než milion pracovníků a působí zde více než 2000 čínských firem. V letošním prvním pololetí se ale čínské investice v Africe snížily oproti stejnému období loni o více než 40 procent, což se připisuje zpomalování čínské ekonomiky.

Předchozí článek

Populární, ne populistický papež: Proč František patří k nejvlivnějším lidem planety

Následující článek

Ropa nestahuje ke dnu jen Rusko: Ať jsou ceny nad 50 dolarů, modlí se Bělorusové