Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Webové stránky ministerstva vnitra či policie byly terčem kybernetických útoků

Webové stránky ministerstva vnitra či policie byly terčem kybernetických útoků
Jednalo se o DDoS útoky, jež spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Webové stránky ministerstva vnitra či policie byly v posledních dnech terčem kybernetických útoků.

Konkrétně se jednalo o DDoS útoky, jež spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Na dotaz ČTK to dnes na tiskové konferenci řekl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, který od dubna převezme vedení policie.

U ministerstva vnitra útoky nastaly v pátek. „Podařilo se zakázat přístup ze zahraničních IP adres a server byl ve velice krátké době funkční, minimálně pro lidi, co se dotazovali z území České republiky,“ uvedl Vondrášek.

„Jedná se podle všeho o kybernetický útok, který byl proveden celkem standardní formou. V relativně krátkém časem jsme zatím byli schopni se s tím vypořádat,“ dodal.

„Jsme v komunikaci se všemi úřady, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), které se tím zabývají,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) podle něj zareagovala velmi operativně a dobře. „Stránky byly v řádu minut nahozeny zpátky. Útok jako takový lze považovat za neúspěšný,“ dodal ohledně webu vnitra Rakušan.

Web české policie postihl dnes odpoledne asi 20 minut trvající úplný výpadek. Následně stránky policie, hasičů a vnitra sice fungovaly, ale načítání webů trvalo déle než obvykle. Kolem 19:00 opět měl web policie krátce úplný výpadek, po několika minutách však bylo fungování stránek obnoveno.

Zdroje: