Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 9°C Oblačno

Aktualizováno: Výsledky voleb jsou ve Sbírce zákonů, Petr Pavel bude do inaugurace užívat vládní palác

Aktualizováno: Výsledky voleb jsou ve Sbírce zákonů, Petr Pavel bude do inaugurace užívat vládní palác
Andrej Babiš a Petr Pavel | zdroj: Profimedia

Výsledky prezidentské volby byly dnes zveřejněny ve Sbírce zákonů. Vyhlásila je Státní volební komise. Od středy tak běží sedmidenní lhůta, v níž bude možné výsledky napadnout u Nejvyššího správního soudu. Premiér Petr Fiala souhlasil, aby „občanský kandidát“ a nově zvolený prezident Petr Pavel do své březnové inaugurace užíval vládní Hrzánský palác na Hradčanech.

Volební výsledky zveřejnila Státní volební komise formou svého sdělení o vyhlášení celkového výsledku volby prezidenta republiky, z nichž první kolo se konalo 13. a 14. ledna a druhé 27. a 28. ledna. Ohledně výsledků prvního kola se komise omezila na oznámení, že žádný z osmi kandidátů v něm nedostal nadpoloviční většinu hlasů a nebyl zvolen. V případě finále obsahuje sdělení komise základní volební výsledky.

Někdejší představitel armády a NATO Petr Pavel byl zvolen čtvrtým českým prezidentem hlasy 3,36 milionu lidí, což představovalo 58,32 procenta hlasujících voličů. Bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše, pro kterého hlasovalo 2,4 milionu lidí, porazil o zhruba 960 000 hlasů. Hlasovat přišlo 70,25 procenta z osmi a čtvrt milionu voličů.

Pavel zvítězil i v prvním kole před dvěma týdny se ziskem 35,4 procenta hlasů, přičemž Babiš zaostal jen o zhruba 23 000 hlasů. Prvního kola prezidentských voleb se zúčastnilo osm prezidentských adeptů a hlasovalo 68,24 procenta voličů.

Pavel bude do inaugurace využívat vládní Hrzánský palác

Zvolený prezident Petr Pavel od dnešního dne přijímá hosty v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech. Do vládního objektu se s ním přesouvá i celý jeho tým. ČTK to dnes sdělila manažerka komunikace Pavlova týmu Markéta Řeháková. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes řekl serveru Blesk.cz, že o využívání paláce do březnové inaugurace požádal tým Pavla, předseda vlády žádosti s radostí vyhověl. Považuje za vhodné i praktické, aby budoucí prezident sídlil v budově nedaleko Pražského hradu do doby, než se 9. března po slavnostním složení slibu oficiálně ujme funkce i hradní kanceláře.

„Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci, který je dostatečně reprezentativní pro účely schůzek s nejvyššími ústavními představiteli i zahraničními médii,“ uvedla Řeháková. „Od úterý tedy pan prezident hosty přijímá v Hrzánském paláci, spolu s ním se na místo přesouvá i celý jeho tým. Místo bylo vybráno i na základě doporučení Ochranné služby Policie ČR, která objekt střeží,“ doplnila.

Hrzánský palác v Loretánské ulici slouží k reprezentačním účelům vlády a premiéra, který tam například přijímá některé zahraniční návštěvy. V době například oprav Strakovy akademie se tam schází i kabinet. Fiala po svém jmenování premiérem v listopadu 2021 měl v tomto historickém objektu s jedinečným výhledem na Prahu také zázemí do doby, než byli jmenováni i ministři jeho vlády. Svému nástupci v čele vlády nabídl palác k využívání tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér věří, že Pavel je osobností, která dokáže společnost uklidnit a spojovat a v čele státu bude prosazovat slušnost, důstojnost i respekt k ústavě. Prezident má k tomu podle něj řadu možností a nástrojů. „Možná nám všem ještě dojde, jaká je to změna poté, co deset let vykonával tuto funkci Miloš Zeman,“ dodal Fiala.

Předseda vlády dnes také uvedl, že se s dosluhujícím prezidentem setká v neděli na pravidelné schůzce. Dodal, že komunikace mezi premiérem a hlavou státu je nutná, i když má se Zemanem na řadu věcí úplně jiný názor a reprezentují pravděpodobně i jiné skupiny voličů. S končící hlavou státu se Fiala hodlá setkávat i nadále a důstojně se s ním v jeho funkci rozloučit.

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar jednal dnes s Petrem Pavlem o koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky. Probírali také energetickou bezpečnost či Ukrajinu, řekl novinářům po schůzce Pojar. Za Pavlem do pražského Hrzánského paláce dnes dorazili také jeho neúspěšná protikandidátka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová či šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Novému prezidentovi hodlá vláda znovu navrhnout, aby povýšil do generálské hodnosti ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Dosavadní prezident byl ke Koudelkovi a k celé BIS silně kritický a opakovaně ho odmítal jmenovat generálem. „Je to myslím napravení křivdy, která tady byla a jasný signál, že nová hlava státu ve spolupráci s vládou bere bezpečnostní složky a zpravodajské služby vážně,“ zdůvodnil Fiala, proč chce návrh podat nové hlavě státu znovu. Pavel už po pondělním setkání se šéfem civilní kontrarozvědky uvedl, že ho generálem hodlá jmenovat při nejbližší možné příležitosti. 

Ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN) mluvil s Petrem Pavlem o policii, vládní strategii pomoci regionům nebo o pomoci ukrajinským uprchlíkům, řekl po schůzce novinářům. Ministra potěšila atmosféra schůzky. Obecně se politici dotkli otázky bezpečnostních kontrol na Pražském hradě a podle Rakušana zmínili, že existují i jiná bezpečnostní opatření, než jaká jsou dosud. „Jsem především nadšený z atmosféry té schůzky, z civilnosti pana prezidenta, z jeho skutečného zájmu o resort vnitra,“ řekl Rakušan asi po hodinové schůzce. Mluvili například o stavu policie, Pavel se ve čtvrtek chce sejít s policejním prezidentem Martinem Vondráškem.

Zdroje: